Bernie Faust

Wydawnictwo: Phantom Press
The Seven Sexes
83-7075-141-5
Iselor

Zbiór opowiadań zawierający następujące tytuły:
- Dziecinna zabawa
- Azyl
- Wenus
- Bernie Faust

| 2015-01-03

Ogólnie fajne są wszystkie opowiadania w tym zbiorze,ale na największą uwagę zasługuje chyba „Wenus”-czyli spojrzenie „oczami” Obcego na człowieka i jego cywilizację. Z dużą dawką humoru.
Nieczłowiecza narracja należy w sci-fi raczej do rzadkości,bo tez i stanowi dla pisarza inny rodzaj wyzwania,któremu Tenn sprostał z powodzeniem.
Na planecie Wenus ( nazwa bardziej hipotetyczna niż dosłowna) żyją inteligentne istoty,Plookowie. Istoty dziwne,bo siedmiorakie,siedmioosobnikowe i siedmiopłciowe. Właściwie nawet trudno jednym słowem je określić. Każda z siedmiu "części składowych” może funkcjonować oddzielnie,każda posiada inną budowę ciała,inny umysł i odrębne biośrodowisko.Jednakoż by każde z osobna się rozmnożyło muszą współdziałać razem, siedmioczęściowo. A te 7 mnożą się dodatkowo przez 7 i na świat przychodzi 49 sztuk miotu,plus jeszcze wariacje wewnątrz każdego osobnika. Wydaje się to skomplikowane genetycznie,ale Tenn bardzo zgrabnie to opisuje.
Od jakiegoś czasu Plooki mają...

lelek | 2013-03-23
Przeczytana: 23 marca 2013

Nietuzinkowa. Twórczość tego pana śmiało mogę polecić każdemu fanowi sf.

Hedonistas | 2016-09-13
Na półkach: S-F, Przeczytane