Stacja tranzytowa

Wydawnictwo: Phantom Press
Way Station
83-7075-109-1
Iselor

"Stacja tranzytowa" jest powszechnie uważana za arcydzieło gatunku i najwybitniejsze dzieło w bogatym dorobku wielkiego pisarza. Kunszt Simaka sprawia, iż wierzymy w to, że stara, prowincjonalna chałupa, może być centrum wszechświata, że przybysze z innym galaktyk pojawiają się na zapuszczonych podwórkach.

| 2014-12-22

Co jest charakterystyczne dla wielu utworów Simaka?
Na pewno nie błyskotliwe kolory i skomplikowane wzory na tkaninie.Raczej wątek i osnowa, będące jednocześnie osobowością tego pisarza.
Czy to dziś,czy za 300 ,czy 10.000 lat,tu na Ziemi albo na innej planecie,czy w ręku będzie maczuga lub ster nadświetlnego wehikułu - zawsze najważniejszymi i niezniszczalnymi powinny być sprawy proste i podstawowe.
"Milion lat temu nie było tu rzeki i za milion lat znów być może jej nie będzie.Lecz będzie Człowiek albo przynajmniej ktoś,komu nie będą obojętne sprawy świata. Oto tajemnica wszechświata : TRWAĆ W TROSCE"
(Pod tym względem Simak bardzo jest podobny do np. A.Clarke'a)

Piotrek Szczęsny | 2013-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2013

Podobno najlepsza ksiązka Simaka.

Czyta się bardzo fajnie, intrygujący początek , który świetnie zaczepia i wciąga czytelnika.
Ogólnie podobało mi się ,że akcja dzieje się tak naprawdę na bardzo małym obszarze, ale dialogi skupiają się na odległych miejsach, fajny dysonans. Fabuła w skrócie - gość na farmie w wisconsin ma galaktyczną stację tranzytową w swoim domu ;).

Simak to pisarz z prawdziwego zdarzenia, przekazuje ciekawe ideę SF ale pisząc barwnym językiem, ksiązka bardzo pobudza wyobraźnie, ale brakuje jej jakiegoś konkretnego rozwinięcia, co pozostawia wrażenie niewykorzystanego potencjału. Zdecydowanie polecam jak ktoś ma ochotę na starsze SF ale niekoniecznie wpisujące się w szablony ksiązek SF z lat 60 :).

gary_joiner | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

"Stacja tranzytowa" w momencie wydania wysyłała czytelników między odległe gwiazdy mocą wyobraźni autora. Dziś, przeszło pół wieku później, obsługuje głównie chętnych do podróży w czasie.
Warto wybrać się w przeszłość, by przekonać się jak kiedyś pisano powieści SF (przede wszystkim treściwie), jakie lęki towarzyszyły amerykanom w trakcie Zimnej Wojny i jak wyobrażano sobie przyszłość naszego gatunku i naszej planety. Fabuła epatuje naiwnością i optymizmem (i w ogóle nie trzyma się kupy), nawiązania do rzeczywistych naukowych odkryć występują jedynie w formie szczątkowej, a głównemu bohaterowi (i wszystkim pozostałym) brak wyrazistości, jednak mimo tych mankamentów powieść czyta się całkiem sprawnie, szybko i z przyjemnością (za sprawą szybkiego tempa narracji i przystępnego języka, ale przede wszystkim ze względu na sentyment za starymi, dobrymi czasami, gdy wszystko, w tym kosmici i zagrożenia, było prostsze).

Kaddayah | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, S-F
Przeczytana: 16 listopada 1998

Świetna książka, bo chociaż opowiada o przybyszach z miejsc bardzo odległych, czyni to w swojski, ciepły sposób. Aż chce się wierzyć, że istnieje gdzieś takie miejsce jak Dom Enocha, gdzie mogą spotkać się istoty z najodleglejszych zakątków wszechświata.

Marcin | 2012-07-20

Książka dobra, ale jakby czegoś w niej zabrakło. Pomysł ciekawy, sposób napisania dobry- ani za dużo akcji ani za mało.... Jednak zabrakło mi jakiegoś elementu, który zmusiłby mnie do głębszej refleksji po przeczytaniu. Mimo wszystko bardzo polecam.

kipog | 2013-11-01
Przeczytana: 30 października 2013

Pomysł kapitalny, jednak od polowy ksiazki Simak nie moze zapanowac nad stworzonymi przez siebie bohaterami, a raczej fabułą - czegoś zaczyna brakować. Do 100 strony jest perfekcyjnie, później akcja się nie spina a zakończenie trochę rozczarowuje.

Hedonistas | 2016-05-27
Na półkach: S-F, Przeczytane