Piękna bestia. Zbrodnie SS Aufseherin Irmy Grese

Wydawnictwo: Replika
The Beautiful Beast
historia
Hekate

Kiedy próbujemy wyobrazić sobie nazistowskich zbrodniarzy, nieuchronnie widzimy zimne i pozbawione wyrazu twarze SS-manów. W końcu, czy Trzecia Rzesza to nie męska sprawa – jak to głosił jeden z nazistowskich sloganów? Daniel Patrick Brown w swej książce szybko pozbawia nas złudzeń, jakoby tylko mężczyźni mogli czynić ekstremalne zło. Nazistowskie Niemcy to nie tylko męska sprawa, to sprawa, w której mężczyźni i kobiety uczestniczyli z równą gorliwością, a kobiety nie wahały się torturować i mordować niewinnych ludzi, niezależnie od płci i wieku. Jedną z takich zbrodniarek była Irma Grese - członkini personelu pomocniczego SS i strażniczki w niemieckich obozach koncentracyjnych. W 1943 została skierowana do Auschwitz-Birkenau, gdzie pełniła funkcję zastępczyni głównej nadzorczyni obozu kobiecego w Brzezince. Aresztowana w kwietniu 1945, osądzona w tzw. procesie Bergen-Belsen i stracona w grudniu 1945. Irmę Grese uznaje się za jedną z najokrutniejszych funkcjonariuszek SS. Ze względu na niezwykłą urodę kontrastującą z okrucieństwem więźniarki Auschwitz-Birkenau nadały jej przydomek „piękna bestia".

źródło opisu: Replika, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ewa | 2019-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Dużo powtórzeń- na minus. Spodziewałam się czegoś innego- mocnej, wstrząsającej relacji świadków, bałam się, że książka będzie przeze mnie nie bo przebrnięcia, ale zawiodłam się. Niemniej jednak książka warta jest przeczytania.

Elżbieta2019 | 2019-05-13
Przeczytana: 13 maja 2019

"Piękną bestię" czytałam równolegle z "Dziewczętami z Auschwitz". To sprawiło, że brak faktów dotyczących "pracy" w Auschwitz-Birkenau pięknej Irmy Grese w książce amerykańskiego historyka, Daniela Patricka Browna, uzupełniały relacje bohaterek książki Sylwii Winnik, którym udało się przeżyć obóz.
Z "Pięknej bestii" nie wynika nawet, że w Birkenau więźniarkami były także Polki. Czytając, odnosi się wrażenie, że tragiczny, niewyobrażalnie nieludzki, pełen cierpienia i upodlenia los, był udziałem tylko jednego narodu. Może to wynika z pracy autora nad Holokaustem i korzystania w dużej mierze ze źródeł Instytutu Yad Vashem. Może...
Książka jest warta przeczytania, ale pozostawia spory niedosyt. Za mało jest w niej prób odpowiedzi na podstawowe pytanie? Co zmieniło młodą, śliczną dziewczynę w bestię? A może na to nie ma przekonującej odpowiedzi?

Przy okazji można sprostować informację podaną na 116 str. w książce Browna, jakoby inna z okrutnych, sadystycznych strażniczek, Margot...

Alojzy | 2018-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2018

Książka jest ciekawa. Jest w niej zawarte dużo informacji o życiu tej nadzorczyni oraz innych nadzorczyń, które z nią "pracowały", aczkolwiek dopatrzyłem się kilku błędów. Plusem tej książki jest to, że można dowiedzieć się o ostatnich dniach życia tej nikczemnej kobiety, o tym jak kształtował się jej umysł od lat 1933-1945. Minusem zaś to, że autor dużo razy powtarza, że nie ma 100% pewności, bądź więcej nie wie nic w danym temacie. Ale stwierdzam, że w internecie takich informacji nie znalazłem, a ta książka właśnie mi pomogła zrozumieć co siedziało w głowie tej kobiety. Z pewnością po tylu latach ciężko dowiedzieć się o jej życiu, tym bardziej że dużo ludzi nie chce przypominać sobie tych czasów, jednakże uważam że ta biografia naprawdę posiada dużo ciekawych informacji na temat SS-Aufsehrinen i nie tylko. W każdym razie polecam.

Jeżynka | 2018-02-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 01 lutego 2018

Wojna, choć rodzaju żeńskiego, od zawsze była męską sprawą. Wojna to dyktatorzy, żołnierze, komendanci obozów koncentracyjnych, liczni pracownicy administracji.
Kobiety są w tle: doglądają domowego ogniska kiedy mężczyźnie walczą, dbając o sprawy dnia codziennego dziergając ciepłe skarpety wysyłane do walczących na froncie. Czasami w tym obrazie mignie nam jakaś sanitariuszka, jakaś telefonistka, jakaś sekretarka ale przyjęło się uważać że wojna to domena mężczyzn.

Punkt widzenia że niemieckie kobiety były ofiarami wojny bez zbytnich sprzeciwów funkcjonował przez lata. Dopiero niedawno zaczęto podnosić kwestię odpowiedzialności kobiet i ich udziału w budowaniu i umacnianiu potęgi III Rzeszy. Historycy niemal jednomyślnie głoszą że niemieckie kobiety świadomie i z zaangażowaniem popierały politykę Hitlera (przytoczę tutaj choćby prace Paula Rolanda „Nazistki” czy „Sprawczynie” Kathrin Kompisch).
Podobnie jest z kobietami które czynnie wspierały ówczesną władzę takimi jak...

Sargento_Garcia | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Wstrząsająca biografia 22 letniej SS-Aufseherin obozów w Ravensbück, Auschwitz-Birkenau i Bergen-Belsen Irmy Grese. Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla każdej osoby zgłębiającej tematykę zbrodniarzy okresu II Wojny Światowej. Daniel Brown odkrywa przed czytelnikiem mało znany i opisywany obszar fanatycznego oddania, i popełnianych w jego wyniku zbrodni, przez niemieckie kobiety przez pryzmat życia i "pracy" tytułowej bohaterki.

W mojej ocenie bardzo dobrze napisana książka.

EwaB | 2017-08-29

Bardzo dobra pozycja.
Rzadko słyszy się o zbrodniarkach wojennych, a niejednokrotnie były bardziej bezwzględne niż mężczyźni.
Polecam

Zogutra | 2017-07-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Za dużo oceny, za mało opisów faktycznych zbrodni panny Grese. Liczyłem na obszerne cytaty ze wspomnień więźniów i niestety się zawiodłem.

peproni87 | 2017-03-18

Nie spodziewaj się opisu zbrodni, nie spodziewaj się relacji naocznych świadków, spodziewaj się dziwnej fascynacji autora dychotomią Irmy Grese, i co najważniejsze, mimo że autor we wstępie próbuje się od tego odciąć, spodziewaj się prób usprawiedliwiania i szukania powodów dla których ta piękna (podobno, ja tam jakiegoś porażającego piękna na zdjęciach nie odnalazłam) była sadystką. Typowy historyczny reportaż działalności Irmy Grese, raczej obojętny w odbiorze.

Wkp | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

PIĘKNA I BESTIA W JEDNYM

Świat nazistowskich zbrodni i tajemnic od ponad 70 lat fascynuje i przeraża kolejne pokolenia. Na motywach działań zbrodniarzy hitlerowskich powstały niezliczone książki, filmy, a nawet komiksy i gry. Wciąż jednak tworzone są kolejne dzieła, bowiem wiele pomniejszych spraw nie zostało dotychczas należycie poruszonych. Jednym z nich jest z pewnością udział kobiet w zbrodniach wojennych, który doskonale został zobrazowany na przykładzie Irmy Grese, jednej z najokrutniejszych funkcjonariuszek SS.

Trzecia Rzesza to była męska sprawa – tak powtarzały nazistowskie slogany. Niestety również kobiety torturowały i zabijały ludzi nie patrząc na ich wiek ani płeć. Równie gorliwe, równie brutalne i okrutne, nie ustępowały w niczym męskim zbrodniarzom. Wśród nich była Irma Grese, kobieta nazwana przez więźniarki z Auschwitz-Birkenau „piękną bestią”. Najpierw zwyczajna, naiwna wręcz dziewczyna przemieniona pod wpływem ideologii w potwora z czasem stała się członkinią...

Habia | 2016-12-04

czyta się sprawnie i cieszę się, że ją przeczytałam bo nie wiedziałam, że istniała tak straszna osoba. Ale taki dobry temat jest ujęty bardzo chaotycznie, 1/3 przedmów i podziękowań, o głównej bohaterce zdawkowo. Mało konkretnie i autor czasem irytuje swoimi wstawkami.