Dlaczego zginął Karl von Spreti

Wydawnictwo: Czytelnik
literatura faktu
Rafał

Jak podaje wydawnictwo "Czytelnik" podstawą do wznowienia tej "małej książeczki" (tak Ryszard Kapuściński ją opisuje) jest odnaleziony w archiwum wielkiego reportera egzemplarz pierwszego wydania, na którym pisarz naniósł własnoręcznie poprawki. Dodatkowo wydanie wzbogacone zostało o przedmowę napisaną przez Adolfo Maria Pérez Esquivela - obrońce praw człowieka, laureata pokojowej nagrody Nobla.

ishara | 2016-10-21
Na półkach: Reportaż, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 18 października 2016

Ta niewielka objętościowo książeczka opisuje skomplikowaną sytuację polityczną w małym państwie Ameryki Środkowej - Gwatemali. Autor przedstawia nam dramatyczne losy kraju i jego mieszkańców od początku XX wieku, aż do roku 1970 w którym to ukazała się niniejsza pozycja. Historia odległej Gwatemali nie jest mi bliżej znana, dlatego przeczytałam książkę z dużym zaciekawieniem. Dramatyczne losy kraju pozostającego w zależności neokolonialnej, jego kolejnych marionetkowych rządów i ucisku obywateli budzą skrajne uczucia. Eksterminacja rdzennych mieszkańców przez kolejne rządy, brak opieki zdrowotnej, szkół i wyzysk ekonomiczny przez korporacje międzynarodowe sprawiły, że Gwatemala do dzisiaj jest jednym z najmniej rozwiniętych i najbiedniejszych państw w regionie, z największą liczbą analfabetów. Jeśli ktoś ma jeszcze dobre zdanie o miłujących pokój i demokrację Stanach Zjednoczonych Ameryki bardzo polecam lekturę tej książki, także w perspektywie przyjęcia przez UE (dla naszego...

tostaky | 2011-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2011

Bardzo zaangażowany tekst. Super ostra krytyka amerykańskiego władztwa nad Gwatemalą (i całą Ameryką Łacińską), poparta rzetelną dokumentacją i niezaprzeczalnymi dowodami. I jak stwierdził w przedmowie Adolfo Perez Esquivel: "Książka Kapuścińskiego nie straciła nic na swojej aktualności, doskonale bowiem odzwierciedla także współczesność Ameryki Łacińskiej". Niestety.

Misza | 2017-06-04
Przeczytana: 25 maja 2017

Książka, jak niemal wszystkie dzieła Kapuścińskiego, dla mnie jest niezwykła. Bardzo lekkim piórem autor przedstawia nam problemy świata o których najcześciej nie mamy zielonego pojęcia (któż wie, co się działo w takiej Gwatemali?). Mimo iż tekst przesiąknięty jest odniesieniami do ideologii komunistycznej, widać że autor nie przywiązuje do tego aspektu wagi - ważniejsze są problemy kraju, którego historię opisuje.
Niestety książka ta ma jedną zasadniczą wadę - jest niezwykle krótka, do przeczytania w godzinę, przez co cena za nią jet niezwykle wygórowana, nawet uwzględniając twardą oprawę. Polecam jednak przeczytać, chociażby starsze wydanie z biblioteki. I tak samo polecam inne książki tego autora.

MałaRecenzentka | 2015-12-17

W tym wypadku to nie ambasador RFN, Karl von Spreti jest bohaterem.
Bohaterem staje się problem i wydarzenia temu towarzyszące.

DariuszNH | 2018-04-09
Volantus | 2018-03-14