Don Camillo

tom I Mondo piccolo, tom II Don Camillo e il suo gregge
Don Camillo, opowiadania
klasyka
Amara_Nomad

"Po wielu latach ukazują się po raz pierwszy w Polsce doskonale znane na całym świecie, wielokrotnie filmowane, urocze humoreski Guareschiego o Don Camillo, proboszczu, rywalizującym na każdym kroku z komunistycznym wójtem Peppone, który, mimo dzielących ich różnic światopoglądowych jest jego serdecznym przyjacielem z lat wspólnej walki podczas II wojny światowej. Guareschi porusza porusza w tych opowiadaniach sprawy błahe i ważne, mówi o ludziach zwykłych i przeciętnych, zawsze jednak potrafi dostrzec w nich obok wielu wad cechy wspaniałe: dobroć, mądrość, wielkoduszność."

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Robert | 2014-06-15

Polecam opowiadanka Guareschiego wszystkim pragnącym się odstresować. Czytałem je ładnych parę lat temu. Ostatnio do nich wróciłem i jak dla mnie nie straciły nic ze swojego uroku. Opowiadają o zmaganiach księdza don Camilla i wójta Peppone. Mnóstwo w tych historyjkach humoru, ale też nostalgii.Postaci w nich przedstawione tchną ciepłem . Polecam wszystkie opowiadania Guareschiego-są idealne na chwile zwątpienia i nudę, nie zawiedziecie się.

Agacha | 2013-10-23

Książka po prostu genialna. Jedyna w swoim rodzaju.

zbychA | 2016-08-25

Książka z cyklu o Don Camillo to zbiór krótkich opowiadań o specyficznym księdzu i jego politycznym przeciwniku wójcie. Historyjki są bardzo zabawne, lekkie i mimo że wydają się czasem banalne w każdej jest pewna mądrość. Autor przez humor przekazuje czytelnikowi pewne wartości w przyjemny sposób. Ja mimo że wcześniej poznałem postać Don Camillo na szklanym ekranie (filmy też są kapitalne) to ciesze się że mogłem sięgnąć też po książkę, chociażby dla Peppona. Na kartach opowiadań wójt dużo bardziej do mnie przemawia, powiedziałbym że są momenty w których kibicowałem właśnie jemu. A chyba największą siłą tej książki jest Jezus Ukrzyżowany, Guareschi miał świetny pomysł przedstawiając i umieszczając Boga w swojej książce, tego nie da się opisać. Po prostu trzeba przeczytać rozmowę księdza z Jezusem naprawdę warto. Bardzo się cieszę że mogłem spędzić trochę czasu w małym światku i gorąco Was zachęcam do przeczytania tej sympatycznej pełnej humoru książki :)

Mocarny, rzutki ksiądz przeciw równie silnemu fizycznie wójtowi w barwach czerwonych. Zabawne opowieści z życia wsi będące ilustracją powiedzenia: "Kto się czubi, ten się lubi".

Majstersztyk: "rozmowy" księdza z Chrystusem. Lapidarne clou opowiastek.

Sensowne, przyjemne w odbiorze, z nutką przesłania, z rysem charakterologicznym Włochów :)

Claudia | 2012-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2012

Bardzo fajna lektura. ;)
Miła, przyjemna, dowcipna i zabawna.
Wiele osób pisze, że jest ona podobna do serialu "RANCZO".
Nie zgadzam się z tym. Raczej "RANCZO" jest podobne do "Donn Camillo" !
W końcu książka ukazała się pierwsza. ;)
Najbardziej podobały mi się rozmowy księdza z Ukrzyżowanym.
Polecam ! ;)

Lina | 2016-04-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jedna z najlepszych książek mojego życia, cudowna, zabawna - fantastyczna!

BetiFiore | 2013-01-09

Kocham Guareschiego i wszystkie jego książki a szczególnie serię o Don Camillo. Kto jeszcze nie czytał, musi to zrobić. Pozycje obowiązkowe. Szczególnie dla tych, którzy lubią się pośmiać.

Iza | 2015-02-22

Rewelacyjne, pełne humoru, polecam na odstresowanie się.

Matacz | 2011-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2011

Książka ponoć podobna do serialu Ranczo. Czy tak jest? Tego nie wiem, bo serialu nie oglądałem, ale jeżeli naprawdę jest podobny to chyba zacznę, bo książka zrobiła na mnie baaaardzo dobre wrażenie. Wręcz ośmielę się stwierdzić, że poczułem się jak mieszkaniec małej włoskiej wioski w której Don Camillo twardo sprawuje obowiązki pastora i cały czas ma zatargi z komunistycznym wójtem Peppone. Lektura zapewnia dużą dawkę humoru w najlepszym wydaniu. Ciężko się od niej oderwać, a po przeczytaniu chce się więcej. Jedna z najlepszych książek jakie czytałem. Już nie mogę się doczekać kiedy przeczytam kolejną część przygód Don Camilla.
Polecam!!

Lilith59 | 2013-05-10
Przeczytana: 09 maja 2013

Po latach wracam do tej serii, nadal się śmieję. Diś widzę jak motyw został wyeksploatowany przez TV. Mimo to polecam coś lekkiego i morałem.