Portret Izaaka Newtona

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
A portrait of Isaac Newton
Izaak Newton, biografia
Barbara

Książka Franka E. Manuela odbiega od standardowych biografii sławnych uczonych. Autor kroczy między Scyllą historii nauki a Charybdą psychoanalizy, prezentując kolejne odsłony portretu Newtona: samotnika z Cambridge; prezesa Royal Society, zimnego i wyniosłego, walczącego bezpardonowo ze swymi konkurentami; kuratora Mennicy Królewskiej, uganiającego się za fałszerzami pieniędzy i ich kochankami, wymuszającego zeznania i z satysfakcją odsyłającego mniej lub bardziej winnych do więzienia Newgate. Wiele miejsca autor poświęca relacjom Newtona z matką, które miały ogromny wpływ na ukształtowanie osobowości uczonego. Przez karty książki przewijają się najsłynniejsze postacie "złotego wieku" nauki angielskiej i europejskiej

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1998