Galileo. A Life
Galileusz, biografia
popularnonaukowa
Barbara

James Reston Jr., amerykański historyk i dziennikarz, zaprezentował biografię Galileusza w sposób dość prowokacyjny. W jego ujęciu poznajemy wybitnego uczonego jako jednego z aktorów na światowej scenie polityki, nauki i religii. Dramatyczne zmagania o słuszność nowej nauki stają się ilustracją odwiecznego wątku przewijającego się w rozwoju myśli ludzkiej: relacji między ideologią a nauką. Dla Galileusza konflikt sumienia miał finał tragiczny: wielki uczony stanął przed Trybunałem Inkwizycji. Takie przedstawienie sylwetki Galileusza, wzbogacone o barwne opisy życia codziennego i stosunków społeczno-politycznych Włoch doby późnego Renesansu, zawiera zarazem swoiste przesłanie: uzmysławia, że jeszcze dziś - w końcu XX wieku - "sprawa Galileusza" jest nadal aktualna.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1998