Dolina szarej rzeki

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
kasiaman55

Cała dawna Warszawa, jeśliby ją ktoś oglądał z wysoka, przywodziłaby na myśl opróżniony z miodu plaster pszczeli, którego głębokie, szare komórki to były takie właśnie ciasno obudowane podwórza, od jednego brzegu miasta po drugi. Brzydactwo nadzwyczajne i staromodne, przecie o ileż w swoim rozwoju prawdziwsze, a ludziom milsze od labiryntu posępnych koszar, jakie na gruzach tamtej Warszawy zbudowano po drugiej wojnie, w imię postępu, ku strasznej udręce mieszkańców stolicy takim sposobem zmartwychwstałej.

Albo... może tylko mnie się tak zdaje i w moim pokoleniu dopełniam zastępy starzejących się osób, które z twardym uporem powtarzają, że za ich młodości wszystko było lepsze i świat o wiele piękniejszy?

No bo też oko ludzkie, jak za długo używany obiektyw, z latami matowieje i utrwalane przezeń sceny życia tracą barwę, słuch tępieje, sama wrażliwość naskórka na dookolne podniety jest także mniej ochocza niż dawniej, wszystko zdaje się bardziej chłodne, staje obce, aż na koniec niewarte zgoła uwagi.

Zresztą - co pewne! - Warszawa po katastrofie, ze swą nową populacją i zabudową, nie może wabić już nikogo tą, co niegdyś była, różnorodnością obyczaju, temperamentów, ubioru nawet. A ja pamiętam jej dzielnice w każdym sposobie tak odmienne, jak żeby to były skupiska z różnych krajów!...

[PIW, 1985]

Paweł | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Nasz narodowy „dyżurny arystokrata PRL-u” nie zawiódł mnie jako mistrz słowa pisanego. Używa piękniej, kwiecistej polszczyzny, choć nieco już dzisiaj archaicznej. Miło czyta się wyrobione erudycyjnie zdania, pełnych trafnych obserwacji, barwnych porównań, nasączonych inteligentną złośliwością dla stosunków w nowych czasach .
Sama treść książki jest już mniej zajmująca. Jest to nieco chaotyczny zbitek luźno ze sobą powiązanych zdarzeń z życia autora oraz bliskich mu osób. Motywem cyklicznie pojawiającym się w powieści jest opis ponurego cmentarzyska jakim była zaraz po wojnie Warszawa. Jerzy Waldorff szczególnie lubuje się w porównaniach Warszawy z przed i po kataklizmu wojennego(których był naocznym świadkiem), jej społeczno-urbanistycznych odmienności, bolejąc jednocześnie nad startą starej, a z trwogą patrząc na nowo odrodzoną.

Nutilka | 2015-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2015

Wspaniałe ,mądre wspomnienia napisane cudownym językiem.Słuchałam zachwycajac się każdym zdaniem i nie mogąc przestać.Polecam

Marta | 2016-11-06
Agata_Adelajda | 2016-05-27