SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii

Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej
7,87 (110 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
28
8
31
7
26
6
7
5
5
4
1
3
1
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788360464748
liczba stron
752
słowa kluczowe
Lech Wałęsa, SB, PRL
kategoria
historia
język
polski
dodał
Krzysiek W

Prezentowana książka dotyka jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów w najnowszej historii Polski – relacji między Lechem Wałęsą i komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Autorzy, wykorzystując wszystkie dostępne źródła, podjęli próbę wyjaśnienia sprawy tajnego współpracownika „Bolka”, także losów dokumentów SB dotyczących jego osoby. Publikacja ta, stanowiąc istotny przyczynek do poznania...

Prezentowana książka dotyka jednego z najbardziej kontrowersyjnych tematów w najnowszej historii Polski – relacji między Lechem Wałęsą i komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Autorzy, wykorzystując wszystkie dostępne źródła, podjęli próbę wyjaśnienia sprawy tajnego współpracownika „Bolka”, także losów dokumentów SB dotyczących jego osoby. Publikacja ta, stanowiąc istotny przyczynek do poznania historii Lecha Wałęsy, nie aspiruje jednak do miana pełnej biografii tego polityka ani też opisania całokształtu działań SB wobec jego osoby.

Sławomir Cenckiewicz (ur. 1971 r.) – historyk, autor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował m.in. Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, Kraków 2004 (II nagroda w Konkursie Literackim im. Józefa Mackiewicza w 2005 r. i wyróżnienie w Konkursie Literackim im. Brutusa w 2005 r.) oraz Tadeusz Katelbach (1897–1977). Biografia polityczna, Warszawa 2005 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2006 r.).

Piotr Gontarczyk (ur. 1970 r.) – politolog, autor wielu artykułów, recenzji i polemik. Opublikował m.in. Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy 1941–1944, Warszawa 2003 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2004 r.) oraz Tajny współpracownik „Święty”. Dokumenty archiwalne sprawy Mariana Jurczyka, Warszawa 2005, współautor opracowania źródłowego Marzec 1968 w dokumentach MSW, Warszawa 2008.

Moja generalna ocena książki jest bardzo pozytywna. Autorzy włożyli w jej przygotowanie mnóstwo wysiłku i pasji, co zaowocowało dobrymi rezultatami. Na szczególną uwagę zasługują następujące zalety pracy: wnikliwe przeprowadzenie poszukiwań źródłowych, a jest to zabieg dzisiaj czasem lekceważony przez niektórych historyków. […] Kwerenda źródłowa to dopiero pierwszy etap działań historyka. Autorzy wykonali wszakże w sposób udany kolejne zadanie, to znaczy przeprowadzili krytyczny rozbiór materiału źródłowego.
z recenzji prof. dr. hab. Andrzeja Chojnowskiego (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Wstrząsnęło mną uzasadnienie Sądu Apelacyjnego z 11 sierpnia 2000 r. w sprawie lustracyjnej Lecha Wałęsy, doskonale zresztą przeanalizowane w rozdziale siedemnastym. Owo uzasadnienie może egzemplifikować rozziew pomiędzy wirtualną rzeczywistością kreowaną ze względu na bieżącą politykę, a rzeczywistością, której ujawnienie jest wręcz obowiązkiem historyka.
z recenzji prof. dr. hab. Marka K. Kamińskiego (Instytut Historii PAN)

Autorzy wykonali ogromną pracę badawczą, zbierając i konfrontując tysiące źródeł rozmaitej proweniencji – nie tylko z materiałów operacyjnych SB (za niezwykle cenne uważam na przykład wprowadzenie do analiz fragmentów zapisów stenograficznych ze spotkań Lecha Wałęsy z załogami zakładów regionalnych struktur MKZ jesienią 1980 r.). To przede wszystkim nadaje ich studium ciężar gatunkowy odpowiedni do rangi sprawy, którą badają.
z recenzji dr. hab. Andrzeja Nowaka (profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Ta książka nie jest aktem oskarżenia młodego robotnika, który ongiś zdradził swoich kolegów i do dziś nie potrafi „stanąć w prawdzie”. Ta książka w istocie jest aktem oskarżenia zakłamanych elit III RP, które – tworząc system odmowy wiedzy – przez lata nie pozwoliły Nobliście wyzwolić się z pułapek postkomunizmu.
z recenzji dr. hab. Andrzeja Zybertowicza (profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika)

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 288
Krzysztof1993 | 2017-03-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2017

Biografią tej pozycji nazwać nie można, przed czym przestrzegają nawet autorzy opracowania. Jest to natomiast praca, która z dużą dozą prawdopodobieństwa przedstawia istotny epizod w życiu Lecha Wałęsy. Sam zainteresowany niezdarnie próbuje się przed tymi zarzutami bronić, choć fakty przedstawione w tej książce (mają potwierdzenie w dokumentacji państwowej, zresztą przedstawionej w postaci scanów), które były prezydent chciał zatuszować – chyba mogę tak stwierdzić – kradnąc dokumenty, skutecznie mogą utwierdzić czytelnika w postawionej tezie.

Śledząc doniesienia TW „Bolek” w latach 1970-1976, dostrzec można pewne epizody życiowe, które pokrywają się z historią Lecha Wałęsy. Zwolnienie z pracy, działalność w stoczni, pewne smaczki, typu rozmowa z konkretnym dziennikarzem, a nawet konkretnymi osobami w cztery oczy. I moim zdaniem tu warto skierować swoje wysiłki, składając zapytanie (o ile pamięć nie zawodzi), czy niektórzy bohaterowie tamtych czasów pamiętają rozmowy osobiste, które przeprowadzali, według doniesień TW „Bolek”, z nim samym. Od nich jest najprostsza droga do prawdy. Chociaż jak pamiętam z doniesień „Bolka”, prowadził on taką rozmowę z H. Lenarciakiem, który sam stwierdził w filmie dokumentalnym „Plusy dodatnie, plusy ujemne” Grzegorza Brauna, że nie ma wątpliwości co do agenturalności Lecha Wałęsy. Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego sam prezydent podczas urzędowania dwukrotnie zwracał się o wypożyczenie mu akt TW „Bolek”, które zwrócił później zdekompletowane?

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Dzieci Szóstego Słońca. W co wierzy Meksyk

Uwielbiam reportaże, sprawozdania z podróży, a Meksyk - z pewnością chciałabym tam kiedyś zawitać. Dlatego ciężko ocenić mi "Dzieci szóstego słoń...

zgłoś błąd zgłoś błąd