Judasz Iskariota

Okładka książki Judasz Iskariota Dominique Reznikoff
Okładka książki Judasz Iskariota
Dominique Reznikoff Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy powieść historyczna
powieść historyczna
Judas Iscariote
Państwowy Instytut Wydawniczy
1995-01-01
1995-01-01
83-06-02453-2
Zofia Wasitowa
Judasz Iskariota

W wersji Reznikoff apostoł jest żołnierzem tajnej policji Świątyni. W rzeczywistości Żydzi, a zwłaszcza arcykapłani świątynni mieli mimo okupacji ogromną autonomię i faktycznie istniała taka służba. Nahun ben Bilga - kapłan i zwierzchnik tajnej policji - zleca swojemu podwładnemu, Judaszowi Iskariocie zbliżyć się do Jezusa. Świątyni zależy na tym, żeby być na bieżąco z informacjami, a grono zwolenników Jezusa wciąż się powiększa. Nie jest to jednak priorytet dla kapłanów. Zdecydowanie większe niebezpieczeństwo dla spokoju, a może nawet przetrwania narodu żydowskiego, stanowią zeloci, którzy wprost mówią o konieczności zbrojnego powstania. Kapłani nie widząc najmniejszych szans powodzenia takiego zrywu próbują ich rozgrywać po swojemu. Teraz już mogą to robić sprawniej, bo tajemniczego mistrza zelotów. Wyśledził go i ujawnił jego imię kapłanom nie kto inny, tylko właśnie Judasz.

"Judasz Iskariota" to nie tylko nowe spojrzenie na tego, którego czasem wprost przedstawiano jako Diabła. Reznikoff rzetelnie odrobiła lekcję. W tej powieści najbardziej fascynujące jest tło ówczesnego Izraela. Niesnaski między frakcjami religinymi, między regionami (nic dobrego nie może przyjść z Galilei),dbałość o szczegóły (niesamowity opis Szechiny) - już tylko dla tego tła warto sięgnąć po "Judasza".

Całość: http://www.czytam.skutecki.pl/?p=799

• ROK 2020