Judasz Iskariota

83-06-02453-2
Judasz, Iskariota
historyczna
kasiaman55

Któż nie wie, kim był Judasz Iskariota? Ta, zdawałoby się wszystkim znana postać, po bliższym jej przyjrzeniu nadal pozostaje tajemnicza i niejednoznaczna. Bohater tej powieści na poły biograficzjei na poły historycznej jest człowiekiem wrażliwym, miotanym sprzecznościami, węwnętrznie niespójny. Z wielką wyobraźnią, świetnie napisana powieść autorki programów telewizyjnych i historyka-amatora.

PaSkut Czyta | 2015-05-01

W wersji Reznikoff apostoł jest żołnierzem tajnej policji Świątyni. W rzeczywistości Żydzi, a zwłaszcza arcykapłani świątynni mieli mimo okupacji ogromną autonomię i faktycznie istniała taka służba. Nahun ben Bilga - kapłan i zwierzchnik tajnej policji - zleca swojemu podwładnemu, Judaszowi Iskariocie zbliżyć się do Jezusa. Świątyni zależy na tym, żeby być na bieżąco z informacjami, a grono zwolenników Jezusa wciąż się powiększa. Nie jest to jednak priorytet dla kapłanów. Zdecydowanie większe niebezpieczeństwo dla spokoju, a może nawet przetrwania narodu żydowskiego, stanowią zeloci, którzy wprost mówią o konieczności zbrojnego powstania. Kapłani nie widząc najmniejszych szans powodzenia takiego zrywu próbują ich rozgrywać po swojemu. Teraz już mogą to robić sprawniej, bo tajemniczego mistrza zelotów. Wyśledził go i ujawnił jego imię kapłanom nie kto inny, tylko właśnie Judasz.

"Judasz Iskariota" to nie tylko nowe spojrzenie na tego, którego czasem wprost przedstawiano jako...

Giorgio_Matoni | 2015-08-16
Przeczytana: 2012 rok