Císařovna
historyczna
kasiaman55

"Cesarzowa" to powieść o dziejach Marii Charlotty Koburg i Ferdynanda Maksymiliana Hasbsburga, pary cesarskiej na tronie Meksyku; autor ukazuje nie tylko ich drogę do tronu i tragiczny upadek, lecz daje również bogatą panoramę obyczajową i polityczną początków drugiej połowy XIX wieku.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Małgorzata | 2016-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2016

Jest to bez wątpienia książka przede wszystkim historyczna. Aczkolwiek autor włożył w usta bohaterów konkretne dialogi i nieraz opisał tak błahe zdarzenia, których chyba raczej nie znalazł w kronikach, czy pamiętnikach. Nawet skryte myśli bohaterów są czasem podane. Wszystko to doprowadziło do tego, że trudna historia, z rozmaitymi szczegółami staje się przystępna, opowieść jest barwna, mimo trudnego tematu.
Do tego dochodzą czeskie akcenty, a też czasem ciekawe anegdotki dotyczące ludzi z epoki, niekoniecznie związanych z opowieścią.

sowidyl | 2016-10-22
koszałekopałek | 2016-10-08