Zbrodnia rodzi się w mózgu: Zagadka biologicznych uwarunkowań przestępczości

Tłumaczenie: Hanna Jankowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
A mind to crime: The controversial link between the mind and criminal behaviour
83-05-12937-3
agresja, przestępczość, mózg
Maja

Po ciekawej i niezwykle popularnej w Polsce "Płci mózgu" Anne Moir i David Jessel prezentują kolejne dzieło. Podczas zajęć laboratoryjnych związanych z badaniem różnic pomiędzy mózgiem kobiety i mężczyzny zrodził się pomysł zbadania biologicznych źródeł przestępczych skłonności człowieka. Tysiące przewertowanych prac zawierających kryminologiczne i psychologiczne teorie przestępczości oraz badania doprowadziły naukowców do wniosku, że oprócz ewidentnych społecznych przyczyn przemocy istnieją niemniej istotne biologiczne źródła agresywnych zachowań człowieka.
Celem autorów stało się przedstawienie dostępnych obecnie wyników badań i dokonanie ich podsumowania.
Dla zwolenników społecznej teorii agresji zaskoczeniem może być stwierdzenie, iż chemiczne lub strukturalne zakłócenie funkcji mózgu może stać się przyczyną zarówno drobnych występków, jak i spektakularnych zbrodni.
Choć oczywiste jest, że nie ma jednego tzw. "mózgu przestępcy", to połączenie fizycznych lub chemicznych zmian w układzie nerwowym i czynników społecznych, takich jak np. alkoholizm czy ubóstwo, sprawiają, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa znacznie wzrasta.

źródło opisu: http://www.pismo.niebieskalinia.pl/index.php?dz=lektury&id=54

| 2015-01-27

W sumie niezłe studium tego, jak można na podbudowie faktów naukowych snuć teorie nie mające z nimi wiele wspólnego i prowadzące do wniosków nie tylko nieuprawnionych, ale i niebezpiecznych.

O ile np. Oliver Sacks, w swoich znakomitych pracach opisuje osiągnięcia neurobiologii i neurochirurgii z pełną pokorą człowieka wiedzy, zdającego sobie sprawę, iż nauka w tym przedmiocie, mimo ogromnego już dorobku, wciąż stąpa po terra incognita, o tyle pani Moir dopasowuje wybrane fragmenty wiedzy do własnych pseudo-naukowych teorii opartych o determinizm biologiczny.

Oliver Sacks jest też w tym co robi ludzki. Poza znakomitym przygotowaniem naukowym w jego pracach wyczuwa się współczucie i pokorę, świadomość obcowania z zagadką uniwersum ludzkiego umysłu i jego związku z fizyczna podbudową jaką jest nasze ciało i mózg.

Pani Moir jest z punktu widzenia naukowego nieuczciwa. Od wielu lat nie prowadzi sama badań, została pisarką i dziennikarką i od tego czasu zajmuje się zarabianiem...

Irena | 2015-03-29
Przeczytana: 1999 rok