Cud w Andach

Muza
2007-01-01
2007-01-01
praca zbiorowa
Andy rozbitkowie samolot cud góry katastrofa literatura faktu

Polecam przeczytanie książki przed obejrzeniem filmów. To jak podczas lektury wyobrażałem sobie sam siebie obok nich. Niesamowite przeżycie. Film zabierze tę część wyobraźni bo będziecie już mieli w głowie obraz wyreżyserowany.

Dla osób zaznajomionych z tą historią, a zwłaszcza po obejrzeniu filmu (starszego, bądź nowszego) pozycję chłonie się bardzo szybko, ponieważ zna się jej tok oraz zakończenie. Natomiast z perspektywy czytelnika nie słyszącego wcześniej o tej katastrofie może powstać jednak pewien niedosyt, który wynika ze stosunkowo krótkiej części przeznaczonej na sam pobyt w górach, opisu dramatycznych przeżyć dzień po dniu. Jako fan obydwu filmów od książki oczekiwałem większej ilości emocji płynącej z odczuć głównego bohatera ubranej w słowa, a nie tylko, tego co można było zobaczyć gołym okiem na filmie. Mimo to jednak bardzo fajnie się czytało i ta książka zasługuje na wysoką ocenę.

Bardzo poruszyła mnie historia opowiedziana przez Nando Parrado. Cud w Andach to książka, która opowiada o tragedii z 1972 roku, kiedy to samolot lecący z Urugwaju do Chile rozbił się w górach. Wielu pasażerów nie przeżyło tej katastrofy.
Rozbitkowie przez niemal trzy miesiące czekali na ratunek, choć wiedzieli, że ekipy ratownicze już dawno zrezygnowały z poszukiwań, a oni zostali uznani za martwych. Walczyli o przetrwanie w nieprzyjaznym, mroźnym i dzikim miejscu.

Zwątpienie przeplata się z nadzieją, siła przechodzi w słabość lub odwrotnie, ciężkie warunki wymagają podejmowania dramatycznych decyzji. Jednak człowiek się nie poddaje. Chce żyć. Rusza w drogę, choć brakuje mu sił, sprzętu, mapy, odpowiedniego ubrania. Dociera do celu i dzięki temu szesnaście osób wraca do domu.

To dramatyczne doświadczenie uczy pokory wobec życia. Pokazuje, że człowiek może pokonać każdą przeszkodę, jaka stanie na jego drodze. Wystarczy, że mimo przeciwności losu, zachowa w sercu miłość i nadzieję.
Cud w Andach zmusza do przemyśleń i wzrusza.

Zdecydowałem się przeczytać książkę na bazie popularności filmu, który pojawił się na Netflixie i zdecydowanie nie żałuje.
Bardzo dużo scen jest żywcem wycięte z książki i przeniesione na ekran.

Jeśli ktoś chce dogłębnie zbadań temat to polecam najpierw książkę, następnie film "Alive: Dramat w Andach" z 1993 roku a na końcu "Śnieżne bractwo".

Co do samej pozycji to jest wartościowa głównie pod względem poszerzenia perspektywy na całą katastrofę. Poznajemy życie bohaterów przed i po wypadku. Mamy informacje z pierwszej ręki o sposobach na przetrwanie w tak ekstremalnych warunkach. Dowiadujemy się jakie motywację miał Nando, jak radził sobie ze stresem, bliskością śmierci i stratą. Pod koniec trochę mnie wynudziła, szczególnie kiedy autor kilka razy opisywał tą samą motywację, miałem wrażenie że cały czas "mieli" ten sam temat.

Podsumowując zdecydowanie polecam. Czas spędzony z książką nie można nazwać przyjemnym ze względu na tematykę ale wciąga jak dobry thriller.

Trzeba zaznaczyć, że pozycja nie jest już wydawana i trudno o kupno książki w rozsądnej cenie.

Bardzo dużo scen jest żywcem wycięte z książki i przeniesione na ekran.

Co do samej pozycji to...

Wstrząsająca relacja uczestnika/świadka wypadku lotniczego z 1972 r. w Wysokich Andach. Autorzy oddali wszelkie odcienie ludzkich reakcji na zabójczą naturę ogromnych gór.

Historia świetna, czytalo się w miarę ok, ale brakowalo mi "tego czegoś".

Historia świetna, czytalo się w miarę ok, ale brakowalo mi "tego czegoś".

Jedna z książek, która zapadła mi głęboko w pamięci. Historia tragiczna, ale pozostawia niesamowite przesłanie i nadzieję na przyszłość. Bo nie wiesz dla kogo Ty jesteś inspiracją i komu Ty dajesz nadzieję na lepsze jutro.

Ile człowiek jest w stanie znieść, żeby przetrwać?

13 października 1972 roku samolot lecący z Urugwaju do Chile, na którego pokładzie była przede wszystkim studencka drużyna rugby, rozbił się w Andach. Trwająca 72 dni gehennę przeżyło 16 osób - zmuszonych do okładania się pięściami w celu pobudzenia krążenia, oglądania śmierci swoich przyjaciół, a wreszcie do kanibalizmu...

"Cud w Andach" to prawdziwa historia jednego z ocalałych, bez którego misja ratunkowa nigdy by się nie odbyła. Opisuje on nie tylko tragiczne wydarzenia, ale i myśli (nawet te najmroczniejsze),które towarzyszyły mu podczas zimowego piekła.
Nie jest to jednak przegadana powieść o heroizmie i odwadze. Wręcz przeciwnie.
To powieść Bólu i Męki. Pełna gniewu, trawiącego głodu i przenikliwego zimna, które wgryza się w płuca przy każdym oddechu.

Nando Parrado nie owija w bawełnę. Nie podnosi swoich towarzyszy do rangi Boskiego Majestatu. Nie.
Jednak w powieści kryje się pewnego rodzaju hołd oddany wszystkim ofiarom, jak i ocalałym katastrofy.

Naprawdę warto przeczytać tę książkę. Szkoda tylko, że tak trudno ją zdobyć.

Ile człowiek jest w stanie znieść, żeby przetrwać?

Czytałem wiele książek o tragediach w górach ale były to historie o alpinistach, którzy wiedzieli, że porywając się na zdobycie górskich szczytów mogą tę decyzję przypłacić życiem. Mieli odpowiedni ekwipunek, cel oraz właściwe przygotowanie do wspinaczki i przebywania w nieprzyjaznych dla ludzi warunkach, a przede wszystkim sami podejmowali decyzję o wyruszenia na taką wyprawę.

Bohaterowie Cudu w Andach nie prosili się o taką ‘przygodę’. Ich wakacyjny wypadł zakończył się tragicznie, pozostawiając w ich życiu okropne wspomnienia, które udało im się – dzięki nadludzkiemu wysiłkowi – przekuć na jeszcze większą radość z życia. O tym właśnie jest ta książka. Płynie z niej wspaniałe przesłanie, że to, co zrobimy z każdym dniem, to w jaki sposób go przeżyjemy, ma ogromne znaczenie. Być może banalnym jest stwierdzenie, żeby żyć tak, jakby każdy nasz dzień mógł być ostatnim ale tak właśnie jest. Uczestnicy tej wycieczki nie mieli pojęcia, że przyjaciele, z którymi jeszcze przed chwilą śmiali się i rozmawiali, zginą w ułamku sekundy, w tragiczny sposób, a oni sami będą zmuszeni zjadać ich ciała…

Drugą ważną nauką jest to, że należy doceniać czas, który spędzamy z bliskimi nam ludźmi. Trzeba kochać, bo to uczucie, które nazywamy miłością, potrafi dać nam siłę do tworzenia rzeczy niemożliwych. To nie żadne bóstwo uratowało ocalałych z tej katastrofy ale determinacja i miłość ich przyjaciół, którzy zdobyli się na niemożliwy wysiłek oraz przeszli drogę przez piekło, by sprowadzić pomoc.

Gorąco polecam! 😊

13 października 1972 roku doszło do katastrofy lotniczej w Andach. Samolot rozbił się na wysokości 3600 m, w miejscu praktycznie niedostępnym dla ludzi. Pierwsze co przychodzi na myśl, to to, że na pewno nikt nie przeżył. Życie bywa jednak zaskakujące. W wyniku zderzenia z górą rzeczywiście większość osób poniosło śmierć, a kilka zmarło w pierwszych dniach po katastrofie, ale przeżyło aż 16! Co więcej, w tych ekstremalnie trudnych warunkach (niska temperatura, brak żywności) wytrwali aż 72 dni! "Cud w Andach" to wspomnienia jednego z ocalałych - Fernanda (Nanda) Parrado. Opisuje on ich codzienne zmagania z nierównym przeciwnikiem jakim są Andy. Uświadamia czytelników, że w takich sytuacjach najważniejsza jest współpraca i umiejętność pójścia na wiele kompromisów oraz właściwe motywowanie do dalszego życia. To dzięki determinacji, m.in. autora książki, udało się tych ludzi ocalić. Podziwiam go za odwagę i wytrwałość. Jest wzorem do naśladowania.
Książkę bardzo polecam - warto poznać historię prawdziwego cudu!

• Do kupienia