Chmury nad Metapontem

Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Molnen över Metapontion
Iselor

"Chmury nad Metapontem" powstały w 1957 r. Z wielkim kunsztem literackim konstruuje pisarz związki między głównymi postaciami, umieszczając akcję utworu na dwóch płaszczyznach czasowych, w starożytności i we współczesności. "Chmury nad Metapontem" to nie tylko sugestywnie nakreślony obraz głębokiej południowej prowincji Italii i jej kulturowego bogactwa, jest to powieść o zwycięstwie humanizmu jako postawy życiowej.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1981

źródło okładki: zdjęcie autorskie

utracjusz | 2017-01-10

Zanim jeszcze Szwedzi całkiem pogubili się w politycznej poprawności, dość regularnie przyznawali literackiego Nobla rodzimym twórcom. Ba, niektórzy przyznawali go sobie, jak Eyvind Johnson.
Ten utalentowany pan stworzył chyba najsubtelniejszą powieść pacyfistyczną, jaką miałem okazję przeczytać, grającą na zupełnie innych nutach niż głośne dzieła. „Chmury nad Metapontem” snują się niespiesznie i zawierają co najmniej kilka motywów, które splatają się, odchodzą i znów powracają. Rozgrywa się to wszystko na trzech planach czasowych, ale tylko w dwóch perspektywach – współczesnej i starożytnej. Klimat jest oniryczny i pełen niedopowiedzeń.
Z pewnością oryginalnym i odważnym jest twórca, który pierwszymi kilkoma rozdziałami dowodzi, że posiadł lekkość, dalszymi dowodzi zaś, iż lekkość nie jest jego priorytetem. Narracja podlega bowiem pewnym stylowym fluktuacjom, bez wyraźnego związku z treścią. Zabieg to ciekawy i ambitny, ale momentami styl dryfuje ku toporności, choć nie jestem w...

zijuantanejo | 2015-07-24

Nierówna.
5/10 to nie znaczy przeciętna w tym wypadku jak sugeruje serwis lubimyczytać.pl tylko w połowie dobra. I dlatego nierówna. Wśród zdań mozolnych, przekombinowanych, niepotrzebnych znajdują się perełki, dowcipne puenty pełne dystansu i zaskakującej formy.
Liczyłem na więcej wątków z historii "perskiej awantury" opisanej przez Ksenofonta w "Anabazie". Niestety Johnson postawił na coś innego.

dawier | 2015-09-04
marek | 2014-12-10