Tropy

Wydawnictwo: Jirafa Roja

Franciszek Mirandola dał serię opowiadań fantastycznych, należących do najświetniejszych nowel, jakie wydała proza neoromantyczna. prof. Julian Krzyżanowski

onika | 2017-02-20
Przeczytana: luty 2017

Impresjonizm mocno skręcający w stronę surrealizmu, obficie podlany oniryzmem – taki właśnie pakiet fantasmagorycznej grotesko-grozy stanowi zbiór opowiadań Franciszka Mirandoli „Tropy”. W zasadzie nie umiem opowiedzieć, o czym traktują te opowieści, bo trop pojawia się na środku ścieżki, sprowadza na manowce, by nagle wyłonić się w zamglonych ulicach, którymi pogubione kroki mogliby nieść bohaterowie prozy Schulza czy Kafki i urywa się nad przepaścią.
Tak naprawdę groza w tych utworach jest ledwie wyczuwalna i wynika głównie z faktu, że nie wiadomo skąd opowieść przyszła i dokąd zmierza. Nastrój historii przypomina niespokojne sny, w których wędrujemy po drugiej stronie zwierciadła nie-świadomości, szukając prawdy w dziwnie obcych i boleśnie znajomych dekoracjach codzienności. Już zdaje się ona być na wyciągnięcie ręki, a wciąż wymyka się niczym mgła spragnionym poznania palcom. I gdy już, już za moment mamy poznać to upragnione, zagadkowe coś, co było celem wędrówki splątanych...

| 2012-10-17
Przeczytana: 17 października 2012

Nie całkiem pozbawione młodopolskiej maniery, "Tropy" Franciszka Mirandoli posiadają jednak swoisty urok. Niepodobne są do prozy Langego czy grotesek Jaworskiego, ale i tu obecna jest ironia i zamiłowanie do parodii, synkretyczność (motywy chrystologiczne, reinkarnacja, predestynacja, alternatywne "cywilizacje" etc.). Przynajmniej u jednego Mirandoli tęsknoty metafizyczne nie są tak ubabrane w fizjologii, jak to miało miejsce np. u Przybyszewskiego (a należał Pik-Mirandola do tej samej krakowskiej bohemy, której patronował w Krakowie sam Szatan).

Świetnie napisany Wstęp Piotra Kitrasiewicza skłania do tego, by lepiej zapoznać się z niezwykłą biografią Franciszka (Pika) Mirandoli (i za to dodatkowa gwiazdka).

książek: 2082
Szeptucha | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

bełkot, ale jakże poetycki!

Elwira | 2016-06-20
Mała_m | 2015-10-27