Za drutami Stutthofu

Wydawnictwo: Pomorze
literatura faktu
Morrigan

"Obóz ten, początkowo zorganizowany dla Polaków, z upływem lat stał się obozem międzynarodowym. Był najprymitywniejszą mordownią ze wszystkich obozów, a to co się w nim działo, było otoczone ścisłą tajemnicą."

Zielin | 2014-03-29
Przeczytana: 17 marca 2014

Prosta i do bólu autentyczna relacja więźnia obozu, w której może nie doświadczymy kunsztu literackiego autora, ale przecież nie o to tutaj chodzi. To właśnie z takich wspomnień mamy dokładną wiedzę o funkcjonowaniu nazistowskich obozów śmierci. Z każdą książką o tematyce obozowej, moje serce przepełnia gorycz. Jak daleko może posunąć się jeszcze człowiek w swoim okrucieństwie?

zielony02 | 2015-05-11

Pierwszy raz przeczytałem ją jako 15-latek. Znalazłem ją wśród starych zakurzonych rzeczy.Dziś mam 30 lat i do tej pory pamietam jakim szokiem było dla mnie przeczytanie tej książki. Autor w prostych słowach opisuje czytelnikowi czego był świadkiem i uczestnikiem, co widziały jego oczy , ile razy otarł się o śmierć. Czytając to dzieło nie raz zastanawiałem się , czy ja będąc w sytuacji autora byłbym równie zdeterminowany by przeżyć, czy miałbym w sobie tyle siły i wiary by trwać i nie dać się złamać.Obym nigdy nie musiał tego sprawdzać...
P.S.
Warto przeczytać, żeby nie zapomnieć, że piekło holocaustu, obozy koncetracyjne to nie tylko Auswitz.

AjeśliCiernie | 2014-05-14

Niemało łez uroniłam podczas czytania. Myślę że niewiele osób zdołałoby je powstrzymać . Cierpienie naszych rodaków i nie tylko ich , ten temat wciąż wywołuje sporo emocji . Nadal myślę o tym wszystkim , nie mogę zapomnieć o tej książce , której treść nie powstała przecież w czyjejś wyobrażni

Valkiria | 2016-09-02
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Byłam w Szczutowie, a gdy czytając tę książkę, uruchomiły się wspomnienia z wizytacji tego obozu, ciarki przeszły mi przez skórę... Już to pisałam i zapewne nie raz to napiszę- autorom takich dzieł, jak i innym, którzy przeżyli takie piekło i o nich opowiadają, należą się pokłony i szacunek... Książka będąca poniekąd autobiografią, wywarła na mnie ogromne wrażenie oraz bardzo mnie przejęła.

przem_ | 2015-02-10

Konkretna, mocna, bez zbędnych półśrodków.

gt99 | 2016-09-05
Przeczytana: 26 października 2016