Na południe od Jawy

Wydawnictwo: Książnica
South by Java Head
978-83-245-7510-7
povder

Powieść mistrza sensacji opowiadająca pasjonującą historię ucieczki z oblężonego Singapuru podczas II wojny światowej. Luty 1942 roku, ostatni statek wymyka się z portu, a na jego pokładzie zbieranina podejrzanych postaci. Wydaje się, że każdy ukrywa tajemnicę, dla której gotów byłby zabić. Czy uda się wywieźć z miasta tajne plany japońskiej inwazji na Australię?

Roman Dłużniewski | 2016-11-29

Ucieczka z Singapuru przed nadciągającymi Japończykami. Obeszli Singapur od tyłu, od dżungli. Podejrzane typy na pokładzie. Stary, dobry MacLean.

Dorian_LC | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

6,5

Pierwsza przeczytana powieść, w nowym roku.
Alistair MacLean (1922-1987) scenarzysta i autor powieści sensacyjnych, w którym zaczytywało się minione pokolenie, nie znające internetu i reklam "zdobiących" miasta. Na południe od Jawy - to jedno z jego wcześniejszych dzieł. Autor z faktograficzną dokładnością opisuje losy brytyjskich uciekinierów na tle II wojny światowej - jaką mniej znamy - tej rozgrywającej się na Pacyfiku. Posługuje się językiem, który współczesnemu, młodemu czytelnikowi może wydać się nieco: toporny.
Surowy realizm, wyczerpujące opisy, dynamiczna fabuła i nieśmiertelne wartości: jak honor, poświęcenie, poczucie obowiązku, czy przyjaźń ... bez niekończących się rozważań i rozterek bohaterów. W tamtym okresie nie było na to czasu.
Tak, kiedyś pisano powieści.

Covalus | 2014-02-05

Uwiódł mnie klimat wojenno-morski. Akcja trochę zbyt rozmyta.

Grzegorz | 2015-01-31

Początek tej książki strasznie mnie zniechęcił, nie wiem czy to przez tłumacza, bo nie miałem oryginału w rękach, nie chciałbym go bezpodstawnie oskarżać. Później jednak wszystko się prostuje i jest coraz lepiej, akcja dochodzi ponad wystawioną "7", ale później nieco spada, więc ostatecznie zostawiłem taką ocenę. Polecam.

Paweł | 2016-09-27

Bardzo podobał mi się opis atmosfery przygnębienia i defetyzmu obrońców twierdzy Singapur. Niegdyś dumni Brytyjczycy zostali zawojowani przez trzykrotnie mniej licznego wroga.

kowalmj | 2015-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2015

6 nawet 6,5. Tak jak ktoś tu napisał akcja najpierw się wlecze, potem przyśpiesza, aby na końcu znowu zwolnić. Koniec mógł by być szerzej napisany.

archiwista_cyklista | 2014-03-22
Przeczytana: 2007 rok

Czytane w oryginale, kupione w Szkocji za 20 pensów.

jankes87 | 2011-11-08

ciekawa, ale rewelacji nie ma

leszekoshin | 2016-11-27
Andrzej2020 | 2016-11-26