Mity perskie

Tłumaczenie: Jan Daniel Artymowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mity Świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
4 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Persian Myths - The Legendary Past
popularnonaukowa
Morrigan

Mity i legendy starożytnego Iranu brzmią tym bardziej fantastycznie, im odleglejsze czasy opiewają. W każdym z tych podań jednak pierwiastek mityczny łączy się z historią - tą udokumentowaną. Autorka "Mitów perskich", wykorzystując wiele najcenniejszych źródeł, relacjonuje poruszające historie z czasów przedislamskiego Iranu; opowieści, które przez wieki inspirowały ilustratorów starych ksiąg.

Przemek | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Zabrałem się za tą książkę, bo chciałem coś "na szybko", niezbyt obszernego o mitologii perskiej/irańskiej, jako podkładkę do mitologii słowiańskiej. Niestety, książka mnie rozczarowała.
Skład tekstu jest okropny, jakby robiony w Wordzie--długaśne linijki, nadmiar linijek na stronie; czasem brak podrozdziałów (np. w opisie pierwszego człowieka i bohaterów na s. 31 znienacka pojawia się Thraetona--długo głowiłem się jak to związać z poprzedzającym tekstem, aż okazało się, że to "niewidzialny" nowy podrozdział). Podobnie na str. 83 znienacka pojawia się męczennik Husajn.
Bóstwa potraktowane są encyklopedycznie, nie pokazano ich wzajemnych walk i relacji między sobą (a chyba takie istnieją? Np. Mitra walczył z Angra Mainju--s. 17), z ciekawych mitów jest kilka historii (Powstanie pierwszych ludzi, bohater Rustam i Simorg obecny w naszej mitologii, Wis i Ramin, Chosrow i Szirin, Wężoramienny Zahak). Całość uzupełniono o fragmenty baśni z 1001 nocy... No nie wiem czy to jeszcze...

Elevander | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

W porównaniu z książką M. Składankowej "Mity perskie" V. S. Curtis wypadają słabo. Pod każdym względem. Samych mitycznych historii jest znacznie mniej, narracja jest bardziej sucha, a warstwa interpretacyjna jest bardzo uboga (bardzo mało choćby porównań z innymi indoeuropejskimi mitologiami). Nie ma wzmianki np. o sześciu Amesza Spenta, czy o ich demonicznych odpowiednikach. Autorka skupiła się przede wszystkim na opowieści o Rustamie, o innych bohaterach jest tu niewiele. Dobrze, że po polsku mamy lepsze, bo pełniejsze, opracowanie irańskiej mitologii: lepiej sięgnąć do "Mitologii Iranu" niż do "Mitów perskich".

Tomasz Babnis

Narmo | 2016-12-27