Classics
antyk
Morrigan

Książka zapoznaje nas z chwałą starożytnej Grecji i wspaniałością Rzymu; ukazuje także obecność antyku w kulturze współczesnej - od Jeffersona i Byrona po Asterixa i Ben Hura. Autorzy, Mary Beard i John Henderson, wykładają filologię klasyczną na Uniwersytecie w Cambridge. Mary Beard jest wykładowcą Newham College i zastępcą redaktora "Times Literary Supplement". John Henderson jest wykładowcą King's College.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

goskrzys | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Punktem wyjścia oraz inspiracją dla całej książki, jest antyczna grecka świątynia w Bassaj, budowla wzniesiona ku czci Apollollina. Począwszy od analizy elementów, wchodzących w skład tej świątyni (częściowo pozostawionych na swoim miejscu, w arkadyjskiej miejscowości, częściowo porozkradanych i wywiezionych do innych miast i krajów), autorzy w formie kilku wykładów kreślą refleksje nad szeroko pojętą kulturą antyczną oraz jej wpływem na kulturę i cywilizację współczesną.

Refleksje te są całkiem ciekawe, mimo że raczej mocno ogólnikowe i nie ma w nich nic nowatorskiego. Poruszona kwestia podziału na cywilizację i barbarzyństwo (od dawien dawna zamknięta w sentencji: "piekło to inni"), rola niewolnictwa w kształtowaniu się cywilizacji greckiej, niska pozycja kobiet w świecie antycznym, funkcja sztuki i religii, zagadnienie ustroju państwowego, rola bajkowego świata Arkadii - mieszają się tu z kwestiami związanymi z metodologią badań archeologicznych, rekonstrukcji dzieł sztuki,...

Małgo Zaremba | 2015-03-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 marca 2015

Spodziewałam się, że będę się strasznie nudziła czytając coś o tej tematyce, ale książka okazała się bardzo przystępna. Momentami nawet bawi sprytnie przemyconym dowcipem. Dla mnie to miła odmiana, jednak pasjonaci tematu raczej nie wyniosą z lektury nic nowego.

EnfantTerrible | 2011-11-13
Przeczytana: 22 października 2011

Nie spodziewałam się tak ciekawej książki po lekturze zadanej przez wykładowcę na pierwszych zajęciach - a tymczasem zaskoczenie okazało się niezwykle przyjemne. Autor rozważa kilka - co istotniejszych, jako że tytuł ma stanowić 'bardzo krótkie wprowadzenie' - wątków w sposób przejrzysty, przy tym interesujący. Podaje mnóstwo faktów historycznych, powołuje się na konkretne postacie czy daty, jednak nie ma nic wspólnego z pustą jałowością - dość popularną w podobnych tekstach. Wszystkim zainteresowanym z czystym sumieniem polecam, zwłaszcza na początek jakiejkolwiek przygody z kulturą antyku.

mellaga | 2016-11-25
Przeczytana: 2006 rok