Maski czasu

The masks of time
83-7120-058-7
silverberg, sciene fiction
Alqua

Jest schyłek stulecia. Narasta chaos i szerzy się upadek moralny. Na świecie pojawia się tajemniczy nieznajomy imieniem Vornan-19, który podaje się za człowieka z przyszłości i twierdzi, że ma do spełnienia ważną misję. W krótkim czasie pociaga za sobą miliony ludzi, oferując im pełną niebezpieczeństw, ekscytującą odyseję, która całkowicie zmieni przyszły kształt społeczeństwa Ziemi.

źródło opisu: okładka

Marsza | 2014-05-29
Przeczytana: 04 maja 2014

W trzech słowach: K-pax tylko inaczej

Słowa nie do końca sprawiedliwe, bo „Maski czasu” (1968) mają więcej lat niż „K-pax” (1995), ale to drugie poznałam pierwsze – w dodatku film nie książkę – więc skojarzenie biegnie w tę stronę. Za tylko inaczej kryje się miedzy innymi fakt, że nieznajomy – tak go sobie określę – nie twierdzi, że przybył z innej planety, a z przyszłości. To sprawia, że wydarzenia między tytułami różnią się zasadniczo od siebie, ale jedno pozostaje wspólne: pytanie, czy nieznajomy ma rację, czy kłamie. No i to, że pojawia się w smudze światła, choć Prot przynajmniej w filmie postanowił pojawić się ubrany, Vornan-19 preferował zaś strój Adama. Wspólny jest też sposób narracji (tu wspieram się tym, co Wiki o książkowym K-paxie mówi), czyli pierwszoosobowy w wykonaniu kogoś, kto przybyszowi towarzyszy. W „Maskach czasu” jest to profesor Garfield, fizyk zajmujący się badaniami nad odwróconym czasem, czyli mówiąc wprost: możliwością podróży w czasie. Sam czas akcji...

Pete489 | 2014-07-13

Chyba najbardziej udana książka Silverberga.

Za największą zaletę tej pozycji uważam przekonującą prezentację mechaniki tworzenia fanatyzmów i kultów, co jak najbardziej ma realne odzwierciedlenie w prawdziwej rzeczywistości. Naturalnie całość podana jest przez pryzmat niesamowitej historii tajemniczego człowieka przyszłości, który w ciągu kilkunastu miesięcy staje się obiektem zarówno uwielbienia jak i nienawiści.

Maski Czasu to książka, która oprócz wysokiej jakości scenografii fantastyczno-naukowej, prezentuje procesy społecznego powstawania ruchów religijnych oraz niepokojów społecznych.

Polecam!

michnar3 | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Bardzo ciekawa książka. Polecam fanom science-fiction. Oczywiście szkoda, że Vornan-19 tak mało mówił o swoim świecie, ale książka mi się po prostu podobała. Chociaż dość niepozorna, wciąga, kiedy czytelnik nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Autor także genialny, temat dość nudny, mogło by się wydawać, ale książka wyszła rewelacyjnie.

OmniModo | 2013-07-10
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

Zbyt rozwlekłe napisane no i mocno "trąci myszką" Ale akcja generalnie wciąga, szczególnie tych co lubią wątki o podróżach w czasie. Mocne 4/6

Galnospoke | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Bez-na-dziej-ne. Ten facet to grafoman.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21