Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy

Tłumaczenie: Bożena Markiewicz
Wydawnictwo: Znak
Face to Face. My Quest to Perform the First Full Face Transplant
978-83-240-1404-0
literatura faktu
Dorota_1988

Opowieść profesor Marii Siemionow - polskiej chirurg, która zadziwiła świat. W grudniu 2008 roku w Cleveland zespół kierowany przez Marię Siemionow dokonał pierwszego pełnego przeszczepu twarzy. To przełomowe dokonanie sprawiło, że polska chirurg pojawiła się na pierwszych stronach gazet i w czołówkach serwisów informacyjnych na całym świecie. Maria Siemionow opowiada o drodze, która...

Opowieść profesor Marii Siemionow - polskiej chirurg, która zadziwiła świat.

Maria Siemionow opowiada o drodze, która doprowadziła ją do tego niezwykłego sukcesu. Od momentu, gdy w Finlandii brała udział w przyszyciu dłoni odciętej przez nieostrożnego drwala, wiedziała, że transplantologia będzie jej zawodowym powołaniem. Wspomina ciężkie studia na poznańskiej Akademii Medycznej i zdobywanie zawodowej pozycji w Stanach Zjednoczonych. Opisuje również fascynujące dzieje transplantologii i problemy - zarówno medyczne, jak i etyczne - stojące przed chirurgiem, który się nią zajmuje. Pisząc, dzieli się emocjami towarzyszącymi jej pracy: presją odpowiedzialności, fizycznym wyczerpaniem przy wielogodzinnych operacjach i euforią po udanym zabiegu.

Twarzą w twarz to opowieść o osobistym sukcesie, który jednocześnie stał się kamieniem milowym dla światowej chirurgii.

Jędrzej Sadłoń | 2014-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2014

Nie do końca tej treści spodziewałem się po tej książce. Jako że miała spełniać w założeniu dwie funkcje: autobiograficzną, i informującą potencjalnych kandydatów do przeszczepu o aspektach operacji.
Część autobiograficzna, pisana ręką naukowca-chirurga-laboranta-praktyka zawiera kilka informacji o dzieciństwie i Poznańskiej młodości Marii, napisane telegraficznym konkretem tak bardzo, że jako czytelnik nie widzę sensu umieszczania tych danych tutaj.
Czego jeszcze brakuje tej książce: zwykle pozycje popularno-naukowe zawierają bardziej wnikliwe opisy, kilka danych liczbowych. Tu tego nie ma. Niestety najbardziej interesujące fragmenty pojawiają się od połowy połowy książki: krótki opis działania układu immunologicznego, dość ciekawy opis zmagania się autorki z pracą doktorską (dla kogoś kto nie wie jak ta droga wygląda) aż w końcu opis problemów etycznych i psychologicznych przed którymi stanął zespół i pacjenci.
Warto mmieć w biblioteczce dla upamiętnienia wydarzenia, a także jako...

Natalie Cuddler | 2016-03-29

Całkiem przyjemna książka, choć przyznam szczerze, że oczekiwałam więcej emocji, refleksji autorki nt. dużej odpowiedzialności, jaka na nią spadła. Nie mniej merytorycznie książka bardzo dobrze napisana, ciekawe nawiązania do historii medycyny.

książek: 1918
Olga | 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 21 listopada 2014

W sumie to spodziewałam się "efektu wow", którego nie było.
Polecam osobom, które interesują się lekko medycyną, ale niekoniecznie dużo o niej wiedzą.
Śmieszyły mnie te zalatujące Ameryką porównania do sosu barbecue i westernów.

Kasia | 2011-07-12

Bardzo mnie zaciekawiła. Doskonale objaśniony przebieg samego przeszczepu, pomocnicze rysunki. Świetna

Renebike | 2013-04-11

Jak dla mnie wspaniała opowieść o tym co musi przejść każdy student medycyny czy innego kierunku medycznego aby stać się wielkim.

Misselou | 2016-09-05
Przeczytana: 11 stycznia 2015