Allegro - kampania grudzień kat. piękna
Anikina vremena
ridja

Voudini | 2017-08-08

Dość urocza gawęda, po samo dno przepełniona bośniackim folklorem i ukazująca trudne dziś do wyobrażenia praktyczne zastosowanie ideałów wielokulturowości. Oszczędny z reguły język ustępuje chwilami miejsca kobiecie z aulosem, a tytułowa bohaterka daje pretekst do przeglądu szeregu nieszczęść, jakie spływają na ludzi z racji niezaspokojenia w sferze uczuć.
Chętniej niż jako opowieść o ludzkich namiętnościach, czytam jednak „Anikę” jako paraboliczne wyznanie wiary, że dzieje ludzkie są z gumy i że Europa dojdzie do siebie po tragicznych doświadczeniach początku dwudziestego wieku. Oczywiście, w świetle takiej interpretacji okazuje się Andrić, piszący „Anikę” w 1931 roku, wyjątkowym naiwniakiem.

nickela | 2017-07-09

Akcja „Aniki” rozgrywa się w bośniackiej wsi, której spokój zakłóciły niespodziewane wydarzenia. Pomieszanie zmysłów nielubianego przez miejscowych popa przywołało historię sprzed lat - tragedię pięknej, upadłej kobiety. Zdana na osąd społeczeństwa wzbudza sobą i swoimi czynami nienawiść potęgowaną strachem, ciasnotą umysłową, poczuciem winy. Jednocześnie to bezwzględne w stosunku do niej środowisko nadzwyczaj łatwo wybacza mężom i synom ich słabość do uznanej za winną.

Andric nie ocenia swoich bohaterów, ma świadomość, że współdzielimy los, ponieważ jesteśmy tacy sami. Przywary tamtego społeczeństwa są bardzo wyraźnym lustrem dla nas. Nad wyraz często łączy nas skostniałość poglądów, niechęć do wszystkiego, co inne, obawa przed zburzeniem ustalonego porządku, w końcu przekonanie o własnej nieomylności.

„Anika”jest książką o samotności duszy i pustce życia, którą próbujemy zapełnić miłością, o nienawiści, która zamyka nam oczy na tragedie innych, o tym, że istnienie winy...

Grabinho | 2015-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2015

„Anika” to książka opisująca jak tytułowa postać wpłynęła na losy mieszkańców Viszegradu, przedstawia jej życie: młodość dorastanie i nagłą zmianę w postawie i zachowaniu. Zmiana ta odcisnęła duże piętno na mieście i jego mieszkańcach.
Książka ta jest kolejnym przykładem genialnych umiejętności literackich Andricia. Czytając ją ma się poczucie jakby obok siedział jakiś miejscowy gawędziarz który za pomocą jednej opowieści potrafi scharakteryzować całe miasto. Poetyckie opisy wraz ze stoickim spokojem jaki z nich bije nie pozwalają oderwać się od czytania tej książki, z każdym przeczytanym wersem chce się jeszcze bardziej zagłębić w historie Aniki. Każda postać jaka pojawia się na kartach tej opowieści została bardzo żywo przedstawiona. Życie, to chyba najlepszy opis tej książki, „wszystko to życie” nawiązując do przemyśleń jednego z bohaterów. Wspaniałe jest też to jak bardzo początkowa historyjka została użyta jako pewnego rodzaju prolog do głównej osi fabularnej, warto też...

wollny | 2014-03-10
Przeczytana: 07 marca 2014

Czytając tę książkę miałem wrażenie, że słucham jakiegoś gawędziarza w ciepłym schronisku w górach. Realizm magiczny. Historia jak wiele innych, ale jednak wyjątkowa. Właśnie przez klimat. Warto przeczytać!

un_forestiero | 2018-11-11
Manuela | 2018-10-31