Dom Radziwiłłów

Wydawnictwo: Czytelnik
8307019710
historia
kasiaman55

Odnaleziony w 20 lat po śmierci pisarza utwór, który uznany został za bezpowrotnie zaginiony. Ten eseistyczny tekst, napisany na zamówienie wydawcy monachijskiego w 1962 roku, nosi wszelkie znamiona świetnego pisarstwa Cata-Mackiewicza. Jest nie tylko historią magnackiego rodu Radziwiłłów, wpisaną w panoramiczny obraz dziejów Europy, ale stanowi również swoistą rekapitulację nieszablonowych poglądów Cata na historię Polski. "Dom Radziwiłłów", który można umieścić obok tych wielokrotnie wznawianych i cieszących się niezmiennym powodzeniem utworów Mackiewicza, jak "Stanisław August", "Dostojewski" czy "Zielone oczy", ukazuje się po raz pierwszy.

źródło opisu: Czytelnik, 1990

Piotrek | 2014-04-12
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Każdy czytelnik sięgający po tę książkę, powinien mieć świadomość, że Cat to raczej publicysta niż historyk. Taka też jest ta książka, to bardziej dyskusja z historią niż kompletna historia rodu Radziwiłłów, obfitująca w "smaczki", ciekawie opowiedziana. I oczywiście pełna opinii autora, które bardzo często stoją w sprzeczności z ogólnie przyjętymi poglądami...ale dla mnie to właśnie największa wartość tej książki.

Kania1312 | 2016-09-12
Na półkach: Przeczytane, Biografie, Historia
Przeczytana: 11 września 2016

Dom Radziwiłłów to książka jak sam tytuł wskazuje o rodzinie Radziwiłłów. Nie jest to stricte historyczna książka. Jest to raczej zbiór opowiastek o rodzinie Radziwiłów przez wieki. Cat-Mackiewicz jest dziennikarzem nie historykiem, więc spogląda na historię tego rodu z własnego punktu widzenia. Książka jest pełna barwnych opowieści o poszczególnych członka tego rodu.
Bardzo mi się podobała, polecam wszystkim. Jedyny minus, to wstawki w języku francuskim, którego nie znam, a nie stety nie są tłumaczone w książce na polski.

jakijacek | 2016-08-21

Bardzo subiektywna, wyrywkowa historia rodu Radzwiłłów.
Dla osób lubiących specyficzny styl Mackiewicza, wyrywkowość w analizowaniu źródeł, czasami niedokładność w przedstawianiu faktów książka godna polecenia.
Dla osób szukających bardzo dokładnego opisu rodziny Radziwiłłów, książka nie powinna stanowić jedynego źródła wiedzy.

hincol44 | 2017-03-14

Mackiewicz jest konsekwentny w uwielbieniu dla Litwy i Litwinów, przy czym zawsze jest o Litwin Polak. Mi się to podoba. Książka trochę rozwleczona, ale trzeba wybaczyć. Ciekawie się czyta. Polemizować bym nie chciał. Z częścią tez się zgadzam, z częścią nie. I tyle:)

odoaker | 2014-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2014

Szkoda, że w tym wydaniu francuskie wstawki nie są przetłumaczone, gdyż ten język nie jest już tak popularny i nie każdy go zna.

Apfelbaum | 2017-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 09 września 2017

Książka jest ewidentnie nieskończona i niezwykle dobrze oddająca sposób pisania książek przez Cata. Niektóre elementy są jedynie powtórzeniami poglądów Cata wyrażonymi w innych miejscach dokładniej.

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Ciekawa historia jednego z najważniejszych rodów RON. Zawiera dużo interesujących faktów. Minusem są fragmenty w języku francuskim, które nie są przetłumaczone.

roberto29 | 2018-02-05
Przeczytana: 10 lutego 2018