Dom Radziwiłłów

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-01971-0
historia
kasiaman55

Odnaleziony w 20 lat po śmierci pisarza utwór, który uznany został za bezpowrotnie zaginiony. Ten eseistyczny tekst, napisany na zamówienie wydawcy monachijskiego w 1962 roku, nosi wszelkie znamiona świetnego pisarstwa Cata-Mackiewicza. Jest nie tylko historią magnackiego rodu Radziwiłłów, wpisaną w panoramiczny obraz dziejów Europy, ale stanowi również swoistą rekapitulację nieszablonowych poglądów Cata na historię Polski. "Dom Radziwiłłów", który można umieścić obok tych wielokrotnie wznawianych i cieszących się niezmiennym powodzeniem utworów Mackiewicza, jak "Stanisław August", "Dostojewski" czy "Zielone oczy", ukazuje się po raz pierwszy.

Piotrek | 2014-04-12
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Każdy czytelnik sięgający po tę książkę, powinien mieć świadomość, że Cat to raczej publicysta niż historyk. Taka też jest ta książka, to bardziej dyskusja z historią niż kompletna historia rodu Radziwiłłów, obfitująca w "smaczki", ciekawie opowiedziana. I oczywiście pełna opinii autora, które bardzo często stoją w sprzeczności z ogólnie przyjętymi poglądami...ale dla mnie to właśnie największa wartość tej książki.

Kania1312 | 2016-09-12
Na półkach: Historia, Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 11 września 2016

Dom Radziwiłłów to książka jak sam tytuł wskazuje o rodzinie Radziwiłłów. Nie jest to stricte historyczna książka. Jest to raczej zbiór opowiastek o rodzinie Radziwiłów przez wieki. Cat-Mackiewicz jest dziennikarzem nie historykiem, więc spogląda na historię tego rodu z własnego punktu widzenia. Książka jest pełna barwnych opowieści o poszczególnych członka tego rodu.
Bardzo mi się podobała, polecam wszystkim. Jedyny minus, to wstawki w języku francuskim, którego nie znam, a nie stety nie są tłumaczone w książce na polski.

odoaker | 2014-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2014

Szkoda, że w tym wydaniu francuskie wstawki nie są przetłumaczone, gdyż ten język nie jest już tak popularny i nie każdy go zna.

Radosław Korzeński | 2016-07-28

Ciekawa historia jednego z najważniejszych rodów RON. Zawiera dużo interesujących faktów. Minusem są fragmenty w języku francuskim, które nie są przetłumaczone.

mariola | 2016-10-01
Poszukiwacz | 2016-05-19