Czy wiesz, co jesz?

Okładka książki Czy wiesz, co jesz? Irena Gumowska
Okładka książki Czy wiesz, co jesz?
Irena Gumowska Wydawnictwo: Świat Książki kulinaria, przepisy kulinarne
83-7129-909-5
odżywianie żywność przepisy kulinarne

2066
2004

Poradnik i książka kucharska w jednym. Twarda oprawa i ciekawie wydana zabiera czytelnika w kulinarny świat. Dokładnie opisuje dany produkt i jego pochodzenie, wartości odżywcze oraz przykładowe przepisy. Polecam.

„Czy wiesz, co jesz?” jest swoistą książką kucharską, w której każdy rozdział został poprzedzony kilku-kilkunastostronnicowym opracowaniem dotyczącym danej grupy produktowej. Oprócz przepisów mamy więc także opis pochodzenia poszczególnych warzyw, owoców i przetworów oraz ich właściwości kulinarno-zdrowotne. Jest to o tyle interesujące, że całość została ujęta w formie ciekawostek i napisana w sposób bardzo przystępny. Pojawiają się tabele określające wartości odżywcze, trochę liczb i różnych parametrów, ale wyraźnie widać, że celem autorki nie było zarzucenie czytelnika masą suchych danych.
Przez te 15 lat od wydania książki dietetyka i wszelkie nauki o żywieniu zdążyły się rozwinąć, lecz pewna wiedza się nie przeterminowała jak choćby podział na „dobry” i „zły” cholesterol czy rzeczywisty wpływ pewnych składników na różne choroby i dolegliwości. Wśród reguł wartych zapamiętania, które podaje autorka można przytoczyć dwie: unikać jedzenia „jednokolorowych” potraw (urozmaicenie posiłków to podstawa) oraz nie odmawiać sobie niczego, nie bawić się w diety (o ile nie ma ku temu zdrowotnych przesłanek) tylko pamiętać o regularnym spalaniu kalorii. W końcu ruch to zdrowie.

Książka jak większość kucharskich w użyciu . Właściwie jest to bardziej poradnik jak książka kucharska , chociaż przepisów w niej nie brakuje . Wspaniała dawka wiedzy na temat warunków zdrowego odżywiania i nie tylko ....

• Kulinaria
  • Książki kucharskie
  • Moja biblioteczka
  • Posiadam - nie przeczytane
  • Biblioteka domowa
  • Dietetyka

Dodaj cytat z książki Czy wiesz, co jesz?