Władcy Samotności

Seria: Biblioteka Fantastyki
Wydawnictwo: ALFA
The Masters of Solitude
Maciek

Plemiona Lasu, pomimo ostrych antagonizmów, jednoczą się w obliczu wspólnego niebezpieczeństwa - ponieważ dziesiątkuje je kolejna zaraza. Jedyny sposób ocalenia znajduje się w zamkniętym supermieście, którego mieszkańcy posługują się zaawansowaną technologią sprzed powszechnej katastrofy.

Biblioteka Fantastyki t. 26 (SF)

źródło opisu: Alfa, 1993

electric_cat | 2013-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2013

Moją opinię można znaleźć również na "Zapiskach":

Pamiętam jak kiedyś, jeszcze w poprzednim tysiącleciu (z każdym rokiem brzmi to w moim odczuciu coraz dziwniej) spekulowaliśmy wśród znajomych jak może wyglądać świat za kilka lat, dziesięcioleci, stuleci... Owe wizje w większości były optymistyczne: ludzkość ma pokonać trawiące nas choroby, technologia się rozwinie i każdy człowiek będzie żył "jak pan". Wśród "ochów i achów" przewijał się jednak jeden głos wieszczący pesymistycznie, że nadejdzie kolejna wojna, w trakcie której ludzkość z powodu wyniszczenia przez broń jądrową cofnie się do etapu "walki o ogień" i będzie naparzać się po czerepach patykami.

Dwaj amerykańscy autorzy - Marvin Nathan Kaye oraz Parke Godwin (znany w Polsce także dzięki książce "Sherwood") przed stworzeniem "Władców samotności" zapewne zadali sobie również to samo, jakże popularne, pytanie: "A jak mógłby...

Lisa_Smith | 2012-11-24

Akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości po jakimś kataklizmie, który całkowicie zmienił obraz cywilizacji. Część ludzi mieszka w odizolowanym, zamkniętym dla obcych Mieście. Posiadają zaawansowaną technologię w każdej formie, która umożliwia im między innymi bardzo długie życie.
Poza Miastem ludzie żyją skupieni w plemiona nastawione do siebie pokojowo jednak nie wchodzące w zbyt bliskie relacje. Żyją zgodnie z naturą co nasunęło mi skojarzenia z plemionami indiańskimi. Świat podzielony , ale wydaje się być stabilny do czasu gdy nadciąga niebezpieczeństwo - zaraza. Wódz jednego z plemion postanawia zjednoczyć wszystkie plemiona aby zmusić Miasto do pomocy w walce z chorobą.
Dziwny jest świat plemion Uhiańskiego lasu : Szandów, Wengenów , Suffeków. Mają swoją magię, umiejętność przekazywania i czytania myśli. Kontakt telepatyczny jest im tak niezbędny do życia jak powietrze. Tylko plemię Krissów - fanatycznych wyznawców nauk Chrystusa, jest tego daru całkowicie...

Jest to przykład na to jak powinno się pisać książki w stylistyce science-fiction. Wykreowani bohaterowie są niemalże z krwi i kości, koncepcja książki świetna, morał też jest, oraz zaskakujące zakończenie. Analogia do sytuacji Indian Północnoamerykańskich po przybyciu osadników z Europy bije po oczach. Czuć w tym odrobinę antropologicznego zacięcia w stylu Ursuli K. Le Guin. Wciąga już od pierwszej strony.

wiejskifilozof | 2012-11-24

Dobra ,lecz trudna .Ciekawa wizja Ameryki , w tle choćby fanatyzmu religijnego .

asiucha78 | 2011-05-19
Przeczytana: 2008 rok

rewelacja każdy powinien ją przeczytać. Niesamowite zakończenie.

Eryk | 2012-06-06
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Polecam każdemu tę książkę, jedna z lepszych które przeczytałem.
Po przeczytaniu książki czuje jedynie niedosyt ponieważ się skończyła, mimo że zakończenie było zaskakujące chciałbym ujrzeć kontynuacje tej książki.

Czytałem w strachu że niedługo ujrzę zakończenie i będę musiał odstawić tą wspaniałą książkę.

Dally | 2017-03-30
Juliette | 2016-10-13