Śmierć na Manhattanie

Tłumaczenie: Aleksandra Wolnicka
Cykl: Trylogia Rune (tom 1)
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Manhattan Is My Beat
9788374701945
powieść, morderstwo
Dorota_1988

Rune nie jest raczej kobietą o wymiarach czy wzroście modelki, ale przy swoim metrze sześćdziesiąt wzrostu i podobieństwie do Audrey Hepburn chyba też może podobać się Richardowi. Właśnie go poznała, z nadzieją na dłuższy związek. I jemu również opowie historię, w jaką się wplątała, licząc na męską pomoc w jej rozwikłaniu. Bo pracując w wypożyczalni kaset wideo, Rune zaprzyjaźniła się z panem...

Bo pracując w wypożyczalni kaset wideo, Rune zaprzyjaźniła się z panem Kellym – klientem, który już kilkanaście razy wypożyczył stary film kryminalny "Śmierć na Manhattanie" – opartą na faktach historię tajemniczego napadu na bank. Ukradziono wtedy milion dolarów, a ukrytego łupu nigdy nie odnaleziono. I dla Rune to zachowanie starszego pana mogło być jedynie nieszkodliwym dziwactwem, gdyby pan Kelly nie został, niemal na jej oczach, zamordowany...

SickSense | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Książkę można porównać do filmu akcji klasy b. Pełno w niej banalnych sytuacji, bohaterów niewyróżniających się zupełnie niczym oraz główna bohaterka, która mimo wszystko chce rozwiązać zagadkę morderstwa i pomimo całej swojej bezbronności zawsze wychodzi cało z opresji. Postać Rune kompletnie nie przypadła mi do gustu. Niby jest inna, a jednak taka bezbarwna. Dodatkowo autor usilnie wplata także wątek miłosny do książki, który od początku wydaje się być tylko zapychaczem stron. Co przemawia na korzyść "Śmierci na Manhattanie"? Oczywiście zakończenie. Napisane po mistrzowsku, pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. Szkoda tylko, że praktycznie cała moja uwaga skupiła się dopiero na zakończeniu, gdyż już byłam tak zmęczona lekturą, że tylko zdołałam odliczać strony do końca, zamiast docenić inwencję twórczą autora. Zdecydowanie cykl o Rune nie jest moim ulubionym i nie należy do tych, które chciałoby się wspominać.

tajus | 2012-10-21
Przeczytana: 18 października 2012

Jeffery Deaver to wielokrotnie nagradzany amerykański autor thrillerów psychologicznych. Z wykształcenia dziennikarz i prawnik, od 1990 roku całkowicie poświęcił się pisarstwu. Do tej pory napisał około trzydziestu powieści, z czego trzy doczekały się adaptacji filmowych. Światową sławę przyniósł mu "Kolekcjoner kości".

"Śmierć na Manhattanie" to pierwsza część trylogii o sensacyjnych perypetiach Rune, dwudziestolatki o urodzie Audrey Hepburn, nieco roztargnionej, której wszędzie pełno. Jest to także jeden z pierwszych utworów Deavera, pochodzący z 1988 roku, a właśnie w tym okresie pisarz rozpoczął swoją karierę literacką. Zabierając się więc za lekturę tej niewielkiej objętościowo powieści, postanowiłam, że przymknę oko na jej niedoskonałości, a tych można wypatrzyć rzeczywiście sporo. Ale mając za sobą jedną z nowszych książek autora, "Przydrożne krzyże", mogę śmiało stwierdzić, że jest on znakomitym przykładem twórcy, którego poziom pisarstwa nie stoi w miejscu, lecz ulega...

słoneczko | 2016-04-19
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Pierwsza książka w twórczości Deavera.
Cykl z Rune jest słaby, a ta książka chyba najsłabsza.
Niby wszystko jest, zwroty akcji itp. ale to nie cykl z Rhyme i Sachs czy K. Dance.
Słabszy cykl to chyba tylko John Pellman.
Przeczytałem, bo jestem fanem Deavera i chciałem poznać jego wcześniejszą twórczość.
W przypadku tej książki szkoda czasu.

Aleksandra | 2014-02-24
Przeczytana: 21 lutego 2014

Jedna z nielicznych książek Deavera, gdzie bez trudu odgadnąć można, która z postaci kryje tajemnicę. Trochę się rozczarowałam i nie sięgnę po resztę serii z Rune, ale to pierwsze książki Deavera i nie zmienią mojej bardzo pozytywnej opinii o tym autorze :)

Lamika | 2015-01-17
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 22 listopada 2010

Wczesna powieść J. Deaver'a i to widać. Wprawdzie zwrotów akcji jest co nie miara, ale są dziwnie przewidywalne, napięcie rozładowywane przez infantylne zachowanie bohaterki. Można przeczytać, ale to nie prawdziwy, późniejszy Deaver...

isme7 | 2011-08-21

Bardzo słabiutkie. Bardzo cenię sobie twórczość Deavera, niemniej ta powieść pozbawiona jest większości charakterystycznych cech jego powieści, a tym samym dość nudna. Myślę, że to jedna z jego pierwszych książek. Wybaczam mu.

Felicity | 2014-09-30
Przeczytana: 28 września 2014

Oj, jakie to słabe. Mam nadzieję, że inne książki Deavera są lepsze, bo ta nie zachęciła mnie do bliższej znajomości z autorem. Nawet nie przeczytałam tej książki do końca, odłożyłam po pierwszych 50 stronach. Nie polecam, szkoda czasu.

BARBARA | 2015-03-25

jakoś wyjatkowo mnie nie porwała ta ksiązka,chociaz zapowiadało sie rewelacyjnie,niestety inna niz wszystkie do ktorych przyzwyczaił nas deaver

Anika | 2016-10-17
Przeczytana: maj 2016