Kobiety pustyni

Tłumaczenie: Ewa Morycińska-Dzius
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zakazane biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Hijas de la arena
9788324120185
biografie, kobiety, Afryka
bursztynowa

Zupełnie wyjątkowy, niespotykany w innych krajach muzułmańskich obraz życia mieszkanek kraju, który od lat pozostaje w stanie wojny. Autorka dotarła do obozowisk saharyjskich w Tinduf. Mieszkała w samym sercu pustyni w namiotach nomadów, towarzyszyła w codziennych zajęciach kobietom saharyjskim, których mężowie przebywają stale poza domem - tworząc oddziały wojskowe do walki z nękającą...

Autorka dotarła do obozowisk saharyjskich w Tinduf. Mieszkała w samym sercu pustyni w namiotach nomadów, towarzyszyła w codziennych zajęciach kobietom saharyjskim, których mężowie przebywają stale poza domem - tworząc oddziały wojskowe do walki z nękającą terytorium Sahary Zachodniej armią Maroka. Słuchała rozmów, opowiadań i legend, brała udział w uroczystościach i świętach. Poznała kobiety, których odwaga i determinacja budzą podziw - niezwykłe emancypantki, fenomen w kulturze islamu!

eduko7 | 2015-04-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 lutego 2015

Prezentacja faktów - ok. Opis życia kobiet zamieszkujących ten rejon Sahary - ciekawy, choć zbyt syntetyczny. Nie powiela stereotypów. Jednak w mej pamięci pozostaną przede wszystkim przytoczone przypowieści. Całość nie w pełni zaspokoiła moje oczekiwania. A szkoda...

elau66wr | 2014-01-21
Przeczytana: 01 lipca 2013

Aby zrozumieć o czym jest książka najpierw należy poczytać troszkę o tym rejonie świata. A jest to Sahara Zachodnia.
Znalazłam dla Was piękny artykuł na ten temat, na blogu DRABIK BLOG:

Jakie wrażenie na mnie wywarła ta pozycja?
Uczucia mam mieszane.
Książka napisana jest w formie listów autorki, hiszpańskiej dziennikarki, do przyjaciela. W listach tych opisuje swój pobyt wśród saharyjskich kobiet.Opisuje ich codzienne życie. Ale dlaczego czytając, miałam dziwne uczucie, że ten przyjaciel to jakaś fikcja.
Z jednej strony dowiedziałam się, że w tym rejonie świata od 1976 r. jest konflikt zbrojny między Marokiem, Mauretanią, a Frontem Palisario. Zawieszenie nastąpiło w 1991 r., ale do dziś nie ma referendum, ani żadnych innych kluczowych decyzji.

I w 100% zgadzam się z recenzją, jaką na Biblionetce zamieściła autorka "dzikie łabędzie": Małe zdanie z tej recenzji: "Niestety, nie znoszę...

Paulaaaa | 2012-03-13
Przeczytana: 09 lutego 2012

Kolejna pozycja z zakresu literatury faktu. Nie ukrywam, że i po tę sięgnęłam ze względu na moją maturę z polskiego, ale już po pierwszych rozdziałach wiedziałam, że mi nie pasuje i to nie jest to. Doczytałam ją jednak do końca, bo tematyka naprawdę mnie zaintrygowała.

Pierwsze o czym chciałabym wspomnieć to pisanie książki w formie listów. Ogólnie pomysł nie najgorszy, jednak tutaj mi nie pasował. Kiedy czytam książkę tego typu chcę się dowiedzieć jak najwięcej, wynieść z lektury jak najwięcej i doświadczyć jak największej ilości emocji. W tej pozycji jednak zbyt często odczuwałam osobiste odczucia autorki. Listy były pisane do przyjaciela a bardzo często miałam wrażenie jakby adresatem był kochanek reporterki.

Po stronie minusów zapisałabym również dużo niepotrzebnych opisów. Czytając książkę miałam nadzieję poznać kulturę Saharyjczyków od podszewki - w końcu autorka przez dłuższy czas z nimi mieszkała, więc zanurzyła się w ich świecie. Tymczasem początkowo otrzymywałam dawki...

autosugestia | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Moim zdaniem kompletna chałtura. Bardzo słaby warsztat literacki. 20 stron o podróży samolotem, później haos, wydarzenia kompletnie nieuporządkowane. Więcej o opiniach autorki niż o faktach z życia saharyjskich kobiet. Widoczny głęboki kompleks przejawiający się ciągłą potrzebą podkreślania, że kobiety nie są gorsze od mężczyzn. Zbyt wiele osobistych poglądów feministycznych ("Kobiety powinny mieć połowę miejsc na wysokich stanowiskach") i socjalistycznych (kraje ONZ powinny przesyłać więcej pieniędzy), a mało konkretów. Sceny z życia tych kobiet w moim odbiorze posłużyły autorce jedynie jako tło do pisania na własny temat. Do tego dochodzi ogromna nawiność w rodzaju "Wszyscy powinni pomagać biednym to nie będzie nędzy na świecie." I do tego to "okrutne Maroko", ukazane niemalże jako uosobienie szatana. Zdecydowanie nie polecam. Lektura tej książki niczego wartościowego nie wnosi.

Wabi | 2016-03-06
Przeczytana: 2005 rok

życie w Saharze Zachodniej

Katarzyna | 2013-01-03

zaczełam ale nigy nie skończyłam. Książka ta zamęczała mnie od samego początku.

Tuffaha | 2016-08-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Arabowo