Znak Jastrzębca

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Znak Jastrzębca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
historyczna
piotrex

Z okładki: "Znak Jastrzębca" przenosi nas w burzliwe lata panowania Jana Kazimierza. Roszczący sobie pretensje do polskiej korony Karol Gustaw szykuje się do zbrojnej inwazji. Jego agenci usiłują w różnych regionach Rzeczypospolitej werbować stronników, organizować spiski i zdrady. Do walki z nimi przystępują ludzie z tajnej służby królewskiej, pieczętujący się legendarnym herbem Jastrzębca....

Z okładki:
"Znak Jastrzębca" przenosi nas w burzliwe lata panowania Jana Kazimierza.
Roszczący sobie pretensje do polskiej korony Karol Gustaw szykuje się do zbrojnej inwazji. Jego agenci usiłują w różnych regionach Rzeczypospolitej werbować stronników, organizować spiski i zdrady. Do walki z nimi przystępują ludzie z tajnej służby królewskiej, pieczętujący się legendarnym herbem Jastrzębca. Im to właśnie poświęcona jest powieść Stanisława M. Jankowskiego, której akcja obfituje w pełne napięcia zasadzki, pościgi i potyczki, rozgrywające się głównie w barwnej scenerii krakowskich uliczek w przededniu, a także podczas oblężenia miasta.

źródło opisu: MON, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Klakier | 2014-10-21
Przeczytana: 20 października 2014

Na początek kilka słów wyjaśnienia: książka Jankowskiego trafiła do mnie w naprawdę dziwnych okolicznościach. Nie kupiłem jej, nie wypożyczyłem- stała sobie wśród kilku setek innych niepotrzebnych bibliotece książek- bo skoro nikt tego nie chciał wypożyczyć, to może za darmo weźmie. Wiadomo, w naszym społeczeństwie słowo "gratis" ma moc magiczną. I tak pewnie większość je brała, żeby w piecu rozpalić- tu się nawet nie będę ze swoim pesymizmem ukrywał. Słuszne się wydało dumanie nad tym, jak wypadnie książka, której nikt nie chciał, prawie nikt nie znał i nawet za darmo nie wziął. A co wyszło? Niech sobie plują w brodę ci, którzy po nią nie sięgnęli. Świetna, historyczno- awanturnicza powieść, która niczym nie ustępuje, a niejednokrotnie bije na głowę współczesnych pisarzy z tych rejonów literackich, jak Robert Foryś, czy Jacek Komuda.
Akcja dzieje się w trakcie trwania II wojny północnej, (a dokładnie potopu szwedzkiego) w okolicach 1655 roku. Obserwujemy cichą wojnę pomiędzy...

WarHammster | 2016-07-20
Patryk Koszewski | 2015-10-27