Le journal de Zlata
pamiętnik wojna
cookiemonster

Zlata ma jedenaście lat i mieszka w Sarajewie. Prowadzi pamiętnik. Zapisuje w nim swoimi słowami to, co się dzieje w jej codziennym życiu. Ale wojna wybucha w byłej Jugosławii i wdziera się w pamiętnik Zlaty. Zwykłe, codzienne zajęcia znikają, zostają wyparte przez strach, wściekłość, nieporozumienie. Świat Zlaty rozpływa się. Bombardowania i snajperzy sieją śmierć, nie ma już wody, nie ma...

Ale wojna wybucha w byłej Jugosławii i wdziera się w pamiętnik Zlaty. Zwykłe, codzienne zajęcia znikają, zostają wyparte przez strach, wściekłość, nieporozumienie. Świat Zlaty rozpływa się. Bombardowania i snajperzy sieją śmierć, nie ma już wody, nie ma światła, brakuje żywności...

Zlata opłakuje swe skradzione dzieciństwo. Nadal jednak pisze i zostawia świadectwo. Podobnie jak Anna Frank obawia się tragicznego końca...

Dziś, kiedy konflikty byłej Jugosławii rozmywają się w negocjacjach, które zdają się nie mieć końca, głos tej małej dziewczynki zmusza nas do wsłuchania się w cierpienie całego narodu.

Pamiętnik jedenastoletniej dziewczynki, mieszkającej w Sarajewie, pisany głównie w czasie wojny, a potem opublikowany przez jakąś międzynarodową organizację. Jako że jest to autentyczny dziennik dziecka, nie porywa swoim językiem, konstrukcją akcji itp. Za to urzeka prawdziwością. Zwykłym opisem zwykłych wojennych dni, widzianych oczami dziecka. Zawiera opisy zniszczeń wojennych, ukrywania się przed ostrzałami, strachu i niepewności, a także opisy zwykłych, codziennych uciążliwości - braku wody, prądu, problemów z zaopatrzeniem. A i tym wszystkim również trochę rozrywki, zabawy. Zwykłe życie dziecka w niezwykłych okolicznościach.

Waleria | 2015-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2015

Tytuł i opis były zachęcające, potem kiedy zaczęłam czytać stwierdziłam, że szału nie ma, jednak w drugiej połowie książka mnie wciągnęła. Wręcz nie mogłam uwierzyć, że Zlata potrafi tak doskonale operować słowem w tak młodym wieku i że nawet w obliczy wojny pozostaje pogodna i nie pogrąża się w rozpaczy.

| 2013-12-31

Świetna książka. Wypożyczając ją z biblioteki, nigdy nie pomyślałabym, że przeczytam ją w jeden dzień. Taka.. prawdziwa. ;)

Kobieta | 2011-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Wspaniała książka !! Warto przeczytać :)

Fiery | 2011-04-06
Przeczytana: kwiecień 2011

Książę czyta się bardzo szybo. Jest oryginalna, jednak nie zachwyciła mnie. Dlaczego? Sama nie wiem. Wydawało mi się, że miejscami ma aż za dosłowny przekaz. Może to ja nie potrafiłam doszukać się głębszego znaczenia prostych słów jakimi posluguje się jedenastolatka?

lea88 | 2017-09-10

Bardzo fajna książka, chociaż pisana dziecięcym językiem. Bardzo dobrze oddaje realizm czasów wojny w Sarajewie. Czyta się ją bardzo prosto i szybko. Szkoda, że autorka nie pokusiła się na jakieś inne dzieło na ten temat.

| 2012-08-28

wzruszająca