Wokół autyzmu. Fakty, skojarzenia, refleksje

Wydawnictwo: WSiP
978-83-02-08923-7
pedagogika, autyzm,
Maja

Autorka zajmuje się problemem autyzmu od ponad 40 lat. Prezentowana książka jest podsumowaniem jej obserwacji i przemyśleń. Wczesny autyzm dziecięcy ciągle jest zagadką dla psychologów i psychiatrów. Dzieci z autyzmem nie przejawiają zewnętrznych cech upośledzenia umysłowego. Są upośledzone, ale inaczej niż dzieci z upośledzeniem umysłowym, nie autystyczne. Ich zachowania są niezrozumiałe i...

Wczesny autyzm dziecięcy ciągle jest zagadką dla psychologów i psychiatrów.
Dzieci z autyzmem nie przejawiają zewnętrznych cech upośledzenia umysłowego. Są upośledzone, ale inaczej niż dzieci z upośledzeniem umysłowym, nie autystyczne. Ich zachowania są niezrozumiałe i nieprzewidywalne. Nie wyciągają rąk do matki, nie bawią się zabawkami, nie są ciekawe otaczającego je świata. Są jakby nieobecne do chwili, kiedy wpadają w straszną panikę. Przyczyny autyzmu nadal nie są znane. Autorka próbuje rozwikłać wiele z tych zagadek, stawia tezy wynikające z analizy i przemyślenia zachowań obserwowanych u dzieci. Na koniec porównuje symptomy autyzmu z niektórymi zjawiskami współczesnego świata. Kończący książkę Słownik ma pomagać rodzicom w trudnych sytuacjach, z którymi spotykają się na co dzień.

AnnaSikorska | 2018-03-25
jolene | 2018-02-04