Piosenka przypomni ci... Historia polskiej muzyki rozrywkowej 1945–1958

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0121-5
Weronika

Po pierwszym tomie historii polskiej muzyki rozrywkowej (Powróćmy jak za dawnych lat..., lata 1900–1939, Iskry 2007) – tom drugi, w takim samym układzie: dwadzieścia pięć portretów piosenkarzy, muzyków, autorów, kompozytorów, bandliderów, zespołów i orkiestr, poprzedzonych informacjami o rodzimym show-businessie. Od Władysława Szpilmana do Zbigniewa Kurtycza, czyli od powojennej odbudowy Polskiego Radia i jego programu do kolejnej rewolucji muzycznej, w której niedawny jazz „katakumbowy” musiał ustąpić miejsca raczkującemu rock and rollowi. Między nimi prezentacja łódzko-warszawskiego teatru rozrywkowego Syrena (i jego spiritus movens: Grodzieńskiej i Jurandota oraz Gozdawy i Stępnia), żeńskich i męskich grup rewelersów (Siostry Do-Re-Mi i Chór Czejanda), gwiazd estrady i bohaterów jej kulis, tanecznych orkiestr restauracyjnych (Bovery, Górkiewicz i Skowroński), radiowych (Harald i Cajmer) i estradowych (Wichary), firm fonograficznych, festiwali i „meczów” jazzowych oraz pierwszych programów telewizyjnych. Autor wykorzystał w książce swoje rozmowy m.in. z Martą Mirską i Marią Koterbską, Januszem Gniatkowskim i Janem Dankiem, kompozytorem Romualdem Żylińskim i autorem Kazimierzem Winklerem, Ryszardem Sielickim i Bogusławem Wyrobkiem, Carmen Moreno i Janem Walaskiem.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2010

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl