Wyzwanie czytelnicze LC
historia
Adam

Galfryd | 2018-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Fabularyzowany opis walk, jakie I Armia Wojska Polskiego toczyła na początku marca 1945 o zdobycie Kołobrzegu, zamienionego przez wojska niemieckie w twierdzę.
Historia opisana jest zgrabnie i raczej rzetelnie. Można między wierszami wyczytać krytykę błędnych decyzji podjętych na początku walk, w rezultacie których kilka nieodpowiednio przygotowanych ataków polskich ugrzęzło, rozbite silnym ogniem niemieckim.
Jest kilka zajmujących anegdot. Jedna opisuje oficera politycznego, który, ubłocony przedarł się do jednostki liniowej z awanturą o brak postępów w natarciu, by za chwilę razem z resztą oddziału umykać przed ostrzałem wroga. Najciekawsza opowieść jednak dotyczy barykady ulicznej, którą polskie oddziały zdobyły, przedostając się podziemnym tunelem, łączącym domy stojące po obu stronach ulicy, należące do tego samego właściciela, kupca-restauratora (jego nazwisko wypisane było na szyldach).

Generalnie czynnikiem rozstrzygającym o końcowym zwycięstwie okazała się przede...

książek: 2071
Marcin | 2018-11-11