"Altmark" okręt widmo

Okładka książki "Altmark" okręt widmo S. B. Bicker
Okładka książki "Altmark" okręt widmo
S. B. Bicker Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Seria: Żółty Tygrys historia
historia
Żółty Tygrys
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1958-01-01
1958-01-01
XX wiek II wojna światowa

Tomik ten opowiada o losach niemieckiego zbiornikowca i jego załogi podczas II wojny światowej, który za wszelką cenę próbował wymknąć się Norwegom i Anglikom w celu dotarcia do portu macierzystego w Hamburgu ,aby móc się pozbyć w końcu bardzo nietypowego ładunku jak na zbiornikowiec... Polecam

Seria "żółty tygrys" to wspaniała kolekcja książek z dawnych czasów
Wypowiem się pod "Altmarkiem" generalnie o wszystkich książkach z tej serii
Po pierwsze udało mi się zdobyć prawie wszystkie - a zaczęło się od kawalerskiej biblioteczki ojca a skończyło się na odwiedzaniu antykwariatów w kilku miastach.
Plusami tych książeczek były i nadal są jak dla mnie:
rozmiar - kieszonkowy w sam raz na podróż
tematyka - wojna światowa 2 (w latach 1990 ukazało się kilka o 1 wojnie światowej)
ciekawostki - w sam raz by zainteresować chłopaka w wieku nastu lat militariami i historią, której w szkole się nie dowie
a gdy byłem bardzo mały z nikłą znajomością czytanego słowa to kolorowe okładki;)

Minusami
Przekłamania historyczne - generał radziecki twierdzący, że nie ma helikopterów by przetransportować wojska z Królewca do Mongolii w 1944 roku;)
Nierówny poziom - niektóre z książeczek czytało się wyśmienicie jak powieść szpiegowską inne to droga przez mękę pułków, plutonów i batalionów, którymi autorzy zapełniali strony
W starszych książkach wiodąca rola partii i towarzyszy radzieckich
Ciekawostki techniczne - zapewne radar był ciekawostką w latach 60 XX ale gdy ja czytałem to w 30 lat później to tylko śmiałem się z tych ciekawostek i fascynacji nad nimi (książka pt "tajne bronie" jeśli pamięć mnie nie myli)

Wrócę do książki "Altmark"
oceniam ją wyżej niż inne bo zawierała informacje ciekawą o okręcie więzieniu, która zapadła mi w pamięć i poszerzyła moją wiedzę.

Nie są to książki wybitne ale ciekawe - dla łowców błędów, ciekawostek i dla chcących się odmóżdzyć podczas podróży a cena 1-2 zł za sztukę w dworcowych antykwariatach jest do przyjęcia za te pozycje

Seria "żółty tygrys" to wspaniała kolekcja książek z dawnych czasów
Wypowiem się pod "Altmarkiem" generalnie o wszystkich książkach z tej serii
Plusami tych książeczek były i nadal są jak dla mnie:
rozmiar -...

• Marynistyka
  • Tygrysy żółte
  • Wojenko, wojenko

Dodaj cytat z książki "Altmark" okręt widmo