młodzieżowa, taniec
Maja

Opowieść o dojrzewaniu, pierwszych doświadczeniach i pierwszych rozczarowaniach.

MadameShepard | 2014-03-19

Bardzo ciekawy obraz młodzieży z lat 70 w Polsce. Odnoszę wrażenie, że była ona barwna, ciekawa, czująca, ambitna i różnorodna. Dziś takie osobniki to raczej wyjątek, niż reguła.

Tomasz Wojewoda | 2017-03-17
Przeczytana: 10 lutego 2017

Sądzę, że gdybym trafił na tę powieść jakieś 12-14 lat temu, zachwytom nie byłoby końca. „Tancerze” to bowiem nawet udana opowieść o wchodzeniu w dorosłość i nieodłącznie związanych z tym procesem marzeniach, nadziejach, złudzeniach. To także portret młodzieńczego buntu, właściwego każdemu pokoleniu. Dosyć łatwo było mi, osobie u progu trzydziestki, utożsamić się z bohaterami i ich dążeniem do samodzielności, mimo iż powieść ta została napisana w 1961 roku, a zatem jej bohaterowie, gdyby żyli naprawdę, byliby dziś grubo po siedemdziesiątce. To dowodzi tylko, że każde pokolenie było, jest i będzie obiektem utyskiwań ze strony starszych, którzy z biegiem lat popadają w bigoterię.

Jak podaje Wikipedia, autorka książki, Elżbieta Jackiewiczowa (1902-1976) – polska powieściopisarska, pedagog, publicystka (m. In. współpracowniczka „Na przełaj” i „Filipinki”, konsultantka do spraw pedagogicznych przy serialu „Wojna domowa”). Zastanawia mnie fakt, że pomimo iż napisała „Tancerzy” w wieku...

Justyna | 2017-04-14
Przeczytana: 1987 rok