Wesele

1 117
1 238
Jakub Rusinek

Inne wydania

Koniec XIX wieku - w galicyjskim zaciszu Polacy powoli przywykają do tego, że ich kraju nie ma na mapach Europy. Nie wszyscy się z tym pogodzili, każdy z uczestników bronowickiego wesela nosi w sobie marzenie o niepodległości Polski. Czy narodowa solidarność, braterstwo chłopów i inteligencji jest możliwe? Czy Polacy pozostaną w błędnym kole poczucia własnej słabości i jednocześnie marzeń o silnej ojczyźnie?

Ravenna | 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

Na szczęście to przeczytałam i mam to już za sobą. Jedyne co zapamiętałam z całej książki to "Miałeś chamie złoty róg, ostał ci się ino sznur". Może i wybitni poloniści widzą w tej książce coś niezwykłego, ale ja nie. Dlatego błogosławię moment w którym skończyłam ją czytać.

allison | 2017-03-27
Przeczytana: 24 marca 2017

Sięgnęłam po "Wesele", by odświeżyć sobie treść przed obejrzeniem dramatu w gorzowskim Teatrze Osterwy (przy okazji - polecam spektakl z czystym sumieniem, zwłaszcza tym, którzy nie mają nic przeciwko uwspółcześnionym adaptacjom).

Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że dzieło Wyspiańskiego jest wybitne i ponadczasowe. Fragment "A to Polska właśnie" zawsze był dla mnie myślą przewodnią tego dramatu. I jakże aktualną, jeśli spojrzeć na to, co dzieje się obecnie na rodzimej scenie politycznej.

Wiele zdań wypowiadanych przez bohaterów nie tylko się nie zestarzało, ale nabrało nowych, trafnych znaczeń, które piętnują nasze narodowe przywary, społeczne problemy i kłótnie na wszystkich szczeblach władzy. Brak porozumienia, który aż krzyczy z kart książki, widać codziennie we wszystkich środkach masowego przekazu, które relacjonują i komentują działania rządu i opozycji, pracę sejmu i senatu oraz stosunek polskich władz do Unii Europejskiej.

Słynna kwestia "Miałeś,...

PABLOPAN | 2012-02-22

"Miałeś, chamie, złoty róg, /miałeś, chamie, czapkę z piór (...) ostał ci się ino sznur, ostał ci się ino sznur."
Jak wiele ta książka mówi nam o nas jako o Polakach i o naszych wadach narodowych, a tak na marginesie... "Gadu, gadu stary dziadu" :)

Nie bardzo wiem jak opisać "Wesele". W każdym razie czyta się przyjemniej, kiedy nie wisi nad Tobą przymus obowiązkowej szkolnej lektury. :D Jak w wielu sztukach, tak i tutaj można odnaleźć cytaty, które na dłużej zapadają w pamięć. Choć niekiedy staropolski język odbiera utworowi rytmiczności. Przynajmniej dla osoby przyzwyczajonej do trochę innej mowy. Częste wplatanie "o" do różnych wyrazów lekko mnie irytowało. :D Aczkolwiek wiem, że tak musi być.

W utworze ścierają się dwa obozy. Pierwszy to chłopstwo, drugi to inteligencja - rzecz dzieje się na weselu, więc obie strony się tolerują, jest zabawa, więc różne fakty wychodzą na jaw. Krąży między nimi wiele mitów, nie rozumieją się nawzajem, lecz coś ich do siebie przyciąga. Ich problemy i ich różnice najbardziej uwidoczniają się poprzez postacie fantastyczne. Bez nich wesele byłoby jednym z wielu, a tak... jest ciekawie. Podsumowując, "Wesele" to misz-masz teraźniejszości i przeszłości. To portret naszych narodowych przywar,...

Nie jest wcale tak, że na lekcji języka polskiego uznałam ten dramat za arcydzieło! Przeciwnie, z tego co pamiętam, "Wesele" to była jedna z lektur-"horrorków":)

Przeczytałam jednak utwór pt. "Plotka o >Weselu< Wyspiańskiego" Tadeusza Boy-Żeleńskiego. Boy-Żeleński w tak bardzo przystępny sposób opisał genezę "Wesela", że byłam zachwycona. Bo nagle te mało zrozumiałe postacie dramatu, a zwłaszcza symbole do nich przypisane, ożyły w mojej wyobraźni.

Wreszcie sam Wyspiański - co to był za poeta!!! Przyszedł na wesele przyjaciela (bo Rydel był jego najlepszym przyjacielem), stanął sobie pod ścianą, nie tańczył, ani nie bawił się i po prostu OBSERWOWAŁ, po prostu ZOBACZYŁ swoją sztukę!! Uwielbiam ocenę Boya-Żeleńskiego: "Można by podejrzewać, iż Wyspiański, biorąc pióro do ręki, zamierzał tu napisać złośliwy pamflecik na swoich znajomych; w trakcie pisania geniusz poezji porwał go za włosy i ściany Bronowickiego dworku rozszerzyły się — niby nowe Soplicowo — w symbol współczesnej...

Dodi | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Coś okropnego! Dramat nie tylko jako gatunek literacki...
,,Wesele" do złudzenia przypominało mi ,,Dziaday" Mickiewicza, których nienawidzę równie mocno. Język utworu dla mnie był o tyle niezrozumiały, że musiałam przeczytać streszczenie, aby zrozumieć treść, która dosłownie mnie uśpiła...
Kolejna beznadziejna lektura, której nie polecam nikomu do przeczytania z własnej woli...

Arek | 2010-03-20
Przeczytana: styczeń 2008

Myślę że Wesele warto przeczytać, gdyż jest pełne humoru i jest ciekawie napisane. Jest tu ukazane jak tracimy kolejne szanse na to by mogło nam być lepiej, nam polakom. Wychodzi na to jak bardzo nam, na sobie nie zależy. Ja bym powiedział, że dziś mamy podobnie, nie jesteśmy może pod zaborami militarnymi, ale gospodarczymi na pewno. Nadal nie ma suwerenności. Mieliśmy w 90' roku szansę zerwać z przeszłością, skończyło się na grubej kresce. Można by zacytować: Miałeś chamie złoty róg ostał Ci się ino sznur. Ale dość polityki, my Polacy tak mamy. Bardzo smutne to wesele. Takiego rodzaju książki jeszcze nie czytałem.

amanityna | 2010-09-03
Przeczytana: kwiecień 2010

W tej chwili, jeżeli nie ulubiona, to jedna z moich ulubionych lektur. I nie czuję się nawet w jednej dziesiątej kompetentna jeśli chodzi o pisanie na temat geniuszu Wyspiańskiego. Obowiązkowo czytane z "Plotka o Weselu" Boya- Żeleńskiego lub w towarzystwie dobrego polonisty, bez tłumaczeń, znajomości Młodej Polski, osób, o których Wyspiański napisał, nie będziemy mogli w pełni docenić dramatu.

ZARAZA | 2014-10-19
Przeczytana: październik 2014

Czyta się stosunkowo szybko, niektóre momenty są ciekawe, inne nawet zabawne. Mimo tego nie jest to wcale taka łatwa lektura, dużo w niej symboliki. Niemniej całkiem mi się podobała.

Gilles | 2015-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2015

"Miałeś, chamie, złoty róg"
Straszne jest to, że mimo upływu tylu lat, po można powiedzieć dwukrotnym odzyskaniu niepodległości ten dramat jest aktualny. Jakiś dziwny chocholi taniec jest obecny w Polsce... Chochoł rozkazuje, Jasiek rozbraja naród, ustawia wszystkich do tańca.. a masa postępuje w rytm... żeby nam nie przyszło kiedyś powiedzieć "ostał mi się ino sznur"

Dramat jak to dramat... nie jest moją ulubioną formą literacką... czytało się troszkę gorzej od "Tanga"... Delikatnie przeszkadza język, bo mimo że sam mieszkam na wsi dawno już tak się nie mówi, i "język nie przyzwyczajony" :) Ale jest to dobre, bo jak zwykle, jak każda książka, poszerza horyzonty. Czy to poglądowe czy też lingwistyczne.

Wybierzmy książkę na Narodowe Czytanie 2017

Jaką ważną dla Polski książkę będziemy czytać w tym roku w ramach Narodowego Czytania? O tym (do pewnego) stopnia będziemy mogli zadecydować sami. Do 15 lutego można głosować na wybrany spośród czterech propozycji tytuł. A zwycięzcę prezydent Duda ogłosi 21 lutego, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Sprawdźcie spośród jakich tytułów można wybierać.

Narodowe Czytanie „Quo vadis“

W pierwszy weekend września cała Polska będzie czytać „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. W ramach akcji czytano już „Pana Tadeusza”, dzieła Fredry, Trylogię o „Lalkę”.