2 Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Dwernickiego 1917 - 1939

Wydawnictwo: Muzeum Okręgowe w Suwałkach
978-83-61494-12-6
historia
Iselor

Obszerna, bogato ilustrowana monografia 2 Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Dwernickiego, który w latach 1921–1939 stacjonował w Suwałkach. Książka składa się z sześciu części. W pierwszej – Tradycja „Białych Ułanów” – omówiony został rodowód 2 pułku w okresie przedrozbiorowym, jego udział w wojnach napoleońskich oraz okres Królestwa Kongresowego. W części drugiej – W bojach na Kresach...

Książka składa się z sześciu części. W pierwszej – Tradycja „Białych Ułanów” – omówiony został rodowód 2 pułku w okresie przedrozbiorowym, jego udział w wojnach napoleońskich oraz okres Królestwa Kongresowego. W części drugiej – W bojach na Kresach (1917–1918) – ukazano dzieje sformowanego na Wołyniu 2 Pułku Ułanów Polskich I Korpusu Polskiego w Rosji. W części trzeciej – W wojnie o niepodległość i granice (1918–1921) – odtworzenie pułku w Wojsku Polskim niepodległej Rzeczypospolitej, udział w działaniach na Ukrainie, Wołyniu i Śląsku Cieszyńskim oraz bojach wojny polsko-bolszewickiej. W części czwartej – W garnizonie Suwałki (1921–1939) – przedstawiono niespełna dwudziestoletnią pokojową służbę pułku w mieście nad Czarną Hańczą: skład, kadrę, przebieg szkolenia i warunki służby, koszary, uzbrojenie, gospodarkę, pułkowe uroczystości, zwyczaje i odrębności oraz udział w życiu miasta. Część piąta – Wojna (1 września – 5 października 1939) – omawia udział w kampanii jesiennej 1939 roku: działania na pograniczu polsko-pruskim w pierwszych dniach wojny, odmarsz w rejon Zambrowa, walki w rejonie Rutek i wycofanie się rozczłonkowanego pułku w rejon Puszczy Białowieskiej, a następnie walki w składzie Dywizji Kawalerii „Zaza”, wraz z którą pułk zakończył swój szlak bojowy w bitwie pod Kockiem. Dodany został także krótki rys 102 Pułku Ułanów, który zasilił obrońców Grodna, a po walkach z wojskami sowieckimi wycofał się na Litwę. Część ostatnia – Po wojnie – przedstawia wojenne i powojenne losy „białych ułanów”, podtrzymywanie więzi i upamiętnianie pułkowych tradycji na emigracji i w kraju.

Iselor | 2010-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2010