O szlachetnych kryształach

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-08870-1
Rafał

Wśród tysięcy odmian kryształów najpiękniejszymi, od najdawniejszych lat są kamienie szlachetne i ozdobne: diamenty, rubiny, szmaragdy, szafiry, opale... Ale by zrozumieć piękno kryształów, konieczna jest znajomość fizyki i chemii. I właśnie o fizyce i chemii jest ta książka. O fizyce i chemii barw kamieni szlachetnych, o fizycznych zjawiskach decydujących o rodzeniu się i wzroście kryształów, o fizycznych podstawach kształtu brylantów i innych klejnotów, o twórczym wykorzystywaniu dawno znanych praw fizyki do wytwarzania szlachetnych kryształów w laboratoriach i zakładach przemysłowych, o zastosowaniu kamieni szlachetnych w jubilerstwie i, wbrew ogólnemu przekonaniu, znacznie częściej w nauce i technice.

Rafał | 2010-09-04

Napisana przez polskiego autora książka opisująca przemysłowe i laboratoryjne metody hodowli kryształów szlachetnych to okaz naprawdę rzadki. Z bardzo ciekawymi wstawkami historycznymi, ukazującymi rozwój tej dziedziny nauki książka staje się bardzo interesującą pozycją. Na dodatek Krzysztof Błaszkowski używa języka w miarę przystępnego, tak iż nawet osoba bez wykształcenia ścisłego może spokojnie zagłębiać się w "magicznym" świecie kryształów powoli przyswajając różnego rodzaju ciekawostki z dziedziny chemii i fizyki.

Wiadomo, że nie od razu Rzym zbudowano - tak samo po lekturze nikt nie stanie się od razu profesjonalistą w garażowej produkcji kryształów. Można za to posiąść podstawy, które po dalszym uzupełnieniu pozwolą bez problemu zrozumieć zasady jakimi rządzą się ubóstwiane przez ludzkość "kolorowe kamyczki".

Grzegorz | 2016-09-25
Sonata | 2016-04-15