rozwińzwiń

Samoloty MIG

Okładka książki Samoloty MIG Piotr Butowski
Okładka książki Samoloty MIG
Piotr Butowski Wydawnictwo: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności Seria: Biblioteczka Skrzydlatej Polski technika
278 str. 4 godz. 38 min.
Kategoria:
technika
Seria:
Biblioteczka Skrzydlatej Polski
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
278
Czas czytania
4 godz. 38 min.
Język:
polski
ISBN:
8320606063
Tagi:
samoloty mig biuro konstrukcyjne
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
295
274

Na półkach: , , ,

Znakomite, merytoryczne i nade wszystko nostalgii już pełne omówienie słynnych wojskowych samolotów, pochodzących z radzieckiego biura konstruktorskiego panów Mikojana i Guriewicza.

Od lat 40. XX wieku i wojennych, śmigłowych myśliwców typu: MiG-1, MiG-3, MiG-5, MiG-7 i MiG-11, przez pierwsze odrzutowce typu: MiG-13 (silnik hybrydowy: tłokowo-odrzutowy) oraz MiG-9, aż po same już legendy radzieckiego, ale i przecież polskiego lotnictwa myśliwskiego okresu zimnej wojny, czyli znakomite: MiG-15 (produkowane w naszym kraju na licencji jako: Lim-1 i Lim-2),MiG-17 (Lim-5, Lim-6) oraz MiG-19, 21, 23, 25, 27, 29 i MiG-31.

Autor, przez większość część tej smakowitej pozycji, w sposób chronologiczny, szczegółowo omawia historie powstawania kolejnych modeli samolotów, poprzez przedstawianie zaistniałych wojskowych potrzeb oraz problemów z jakimi borykali się piloci doświadczalni oraz konstruktorzy z OKB (Biuro Doświadczalno-Konstruktorskie) MiG na przestrzeni 50 lat swojej działalności.

W osobnym rozdziale Butowski skupia się ponownie i tylko już na maszynach, które w ramach Układu Warszawskiego broniły polskiego nieba, a w szczególności tych produkowanych licencyjnie w zakładach Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Mielcu. Rozdziały następne, (jeszcze) bardziej szczegółowo opisują już same silniki, uzbrojenie, czy środki ratowania pilotów, montowanych i instalowanych na odrzutowcach wywodzących się z tego legendarnego biura projektowego.

Książka zawiera również wiele czarno-białych fotografii oblatywanych prototypów, jak i rzecz jasna produkowanych już seryjnie modeli. Rozkosznie także zaznajamia czytelnika z prawdziwą masą szczegółowych danych o (niemal) każdym z nich. Dokładniejszych informacji brak tylko przy myśliwcach z połowy lat 80. XX wieku – MiG-29 oraz MiG-31, zapewne z powodu tego, iż sama książka napisana została w roku 1984, a wydana trzy lata później.

I czytając ją, niewątpliwie należy mieć to na uwadze. Autor co prawda czasami korzysta ze źródeł zachodnich (głównie przy porównaniach konkretnych samolotów NATO-UW),acz nie da się ukryć, iż niektóre historyczne fakty bywają w książce przymusowo przemilczane. Choćby bezpośredni udział sowieckich pilotów w wojnie koreańskiej, w latach 50. XX w. A szkoda, bo akurat byłoby się czym tam pochwalić, bowiem prowadzone przez radzieckich asów lotnictwa MiGi-15 stanowiły nielichy a ciężki orzech do zgryzienia dla amerykańskich pilotów w swoich F-86 Sabre.

Polityczne uwarunkowania czasów powstania tej książki, nie przeszkadzają jednak stwierdzić, iż Autor stara się być obiektywny i w (niemal) równej mierze wychwala zalety radzieckich MiGów, co wspomina o ich… niewielkich też wadach. Choć przyznać trzeba, że czyni to głównie przy okazji wątków z historii oblatywania niektórych prototypów. "Samoloty MiG" przede wszystkim znakomicie bronią się swą merytoryczną stroną, będąc jednocześnie rozkoszy pełną skarbnicą danych o tych, pięknych i nierzadko historycznych już maszynach, czynnie przez wiele lat będących w służbie Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

Pozycja ta nadal jest do nabycia na różnorakich portalach aukcyjnych, i to po cenach miło umiarkowanych, kto zatem ciekaw a tematyką tą szczerze zainteresowan – serdecznie polecam!

Znakomite, merytoryczne i nade wszystko nostalgii już pełne omówienie słynnych wojskowych samolotów, pochodzących z radzieckiego biura konstruktorskiego panów Mikojana i Guriewicza.

Od lat 40. XX wieku i wojennych, śmigłowych myśliwców typu: MiG-1, MiG-3, MiG-5, MiG-7 i MiG-11, przez pierwsze odrzutowce typu: MiG-13 (silnik hybrydowy: tłokowo-odrzutowy) oraz MiG-9, aż po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    11
  • Chcę przeczytać
    9
  • Lotnictwo
    3
  • Ulubione
    2
  • Biblioteka
    2
  • Militaria
    1
  • 2018
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Samoloty MIG


Podobne książki

Przeczytaj także