Zgłosuj na książki roku 2017

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Cykl: Harry Potter (tom 1)
Wydawnictwo: Bloomsbury Publishing
12 123
4 361
2 526
angielski

Harry Potter is an ordinary boy who lives in a cupboard under the stairs at his Aunt Petunia and Uncle Vernon's house, which he thinks is normal for someone like him who's parents have been killed in a 'car crash'. He is bullied by them and his fat, spoilt cousin Dudley, and lives a very unremarkable life with only the odd hiccup (like his hair growing back overnight!) to cause him much to think about. That is until an owl turns up with a letter addressed to Harry and all hell breaks loose! He is literally rescued by a world where nothing is as it seems and magic lessons are the order of the day. Read and find out how Harry discovers his true heritage at Hogwarts School of Wizardry and Witchcraft, the reason behind his parents mysterious death, who is out to kill him, and how he uncovers the most amazing secret of all time, the fabled Philosopher's Stone! All this and muggles too. Now, what are they?

marthka | 2010-02-12

Najlepsza...za to, że otworzyła mi drzwi do świata magii jak żadna inna książka

książek: 1978

Mój tata wiele lat temu(;-)) czytał fragmenty tego tomu w jakieś gazecie i tak mu się spodobało, że poszedł do księgarni i kupił tę książkę. Tak z ciekawości sama zaczęłam czytać - miałam wtedy 11 lat i żadna książka w tym czasie tak mnie nie wciągnęła jak ta. Cały ten świat był magiczny, kolorowy, aż chciało się tam być. Można rzec, ze dorastałam razem z Harrym Potterem:-)

nigrum | 2012-06-09
Przeczytana: 12 października 2010

Pierwsza kartka i już czujesz,że ktoś obsypał cię tajemniczym proszkiem,który nazywa się Magia.
Zamykasz oczy i widzisz świat zupełnie,nieprawdopodobnie znajomy,ale inny.Wiesz,że jest on koło ciebie,ale dopiero głaszcząc pomiętą kartkę,przenosisz się do niego.
Wstrzymujesz oddech,kiedy razem z bohaterem odnajdujesz prawdziwą naturę.Stajesz się Czarodziejem.
Czarodziejem snu,
Czarodziejem marzeń,
Czarodziejem życzeń.
Oddychasz głębiej i upajasz się nieznanym ci
uczuciem.Wiedzą.Doświadczeniem.
Oglądasz się za siebie i widzisz zamczysko drżące w posadach,Rona,Hermionę...
Patrzysz w dół i odkrywasz,że właśnie dotarłeś do końca.Niemal płaczesz,kiedy na chwilę musisz przerwać tą magiczną przygodę i znów stać się... Mugolem.
Ale wiesz że to dopiero początek.

Tak właśnie czujesz się czytając tą książkę.

Niezwykły i pełen magii świat, gdzie z chęcią się przeniosłam.
Myślę, że jeszcze nie przeczytałam tak magicznej książki, jak ta i kolejne części.
I to nie wcale z względu na obecność czarodziei, czarodziejek i magii, jako takie mocy, ale dzięki niepowtarzalnej atmosferze.
Gorąco polecam :))

nellanna | 2010-05-02
Przeczytana: 1999 rok

przeczytałam ją głośno dzieciom i jestem w stanie bronić tej książki przed tymi, co widzą w niej okultyzm i dewiacje, okrucieństwo i inne podteksty,uważam , że to przykład wspaniałej bajki.

Trudno o bardziej spektakularny początek wielkiej przyjaźni, niż obrona przed obleśnym górskim trollem :)

Pierwszą część przygód Harry'ego Pottera przywiozła ze sobą moja kuzynka, kiedy przyjechała do mnie na wakacje. Nastąpiła wymiana książek jak to robiłyśmy za każdym razem i tym sposobem udało mi się przeczytać pierwszą część słynnej serii.

Teraz pewnie narażę się większości czytelników, ale nie porwała mnie ta książka. Przynajmniej nie na tyle, żeby sięgnąć po kolejne części i przez kolejne 12 lat była jedyną częścią o młodym czarodzieju, którą przeczytałam :) Tak oto ominął mnie szał i "potteromania", nie wyczekiwałam w kolejkach po kolejne tomy, pewnie dlatego nie nabrałam bezwarunkowego uwielbienia do tych książek.

W 2012 roku, jako osoba już bardziej niż mniej dorosła, postanowiłam zapoznać się w końcu z całą serią (a jak postanowiłam tak zrobiłam, bo nie rzucam słów na wiatr :P) i trochę zaczęłam żałować, że nie zrobiłam tego już wcześniej. Mimo bardzo dobrych wrażeń...

GraceSuarez | 2016-07-08
Przeczytana: 25 sierpnia 2015

Książka, do której zawsze będę wracać z ogromnym sentymentem. To właśnie ona sprawiła, że czytanie, które kiedyś kojarzyło mi się z czymś nudnym stało się najpiękniejszą rzeczą na świecie. Zawiera w sobie wszystko co powinna: prawdziwą przyjaźń, zagadki, intrygi, elementy zaskoczenia. I oczywiście wspaniały magiczny świat, który całkowicie mnie oczarował. Powieść Rowling mimo, że ma już swoje lata ciągle jest na czasie! Jestem pewna, że będą po nią sięgały kolejne pokolenia. Polecam ją absolutnie wszystkim, nawet dorosłym, bo naprawdę warto.

Degamisz | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Postanowiłem na nowo przeczytać książki o Potterze. Z jednej strony bardzo chciałem wrócić do tej historii, a z drugiej bałem się, że mój odbiór już nie będzie taki sam, że nie zachwyci mnie to, jak za pierwszym razem. A pierwszy raz „Kamień filozoficzny” czytałem 16 lat temu czyli jak widać trochę minęło. Potem rzecz jasna był film, oglądany setki razy, ale film – chociaż świetny – to już nie to.

Mój „drugi odbiór” książki jest nawet lepszy niż pierwszy. W dalszym ciągu uważam, że Rowling po mistrzowsku wykreowała cały ten świat, postaci i fabułę. Stworzyła tak naprawdę niestarzejącą się opowieść pełną nie tylko magii i głupawych zaklęć, a wręcz przeciwnie – książkę, który bawiąc uczy, która w piękny sposób podkreśla istotne wartości w życiu każdego człowieka, która obfituje w życiowe prawdy, tak bardzo oczywiste ale też tak bardzo zapominane.

Bardzo żałuję że obeszło się bez tego dreszczyku który czułem czytając po raz pierwszy, że nie było już tego elementu zaskoczenia. Ale to...

Piotr | 2017-09-20
Przeczytana: 20 września 2017

Kto nie słyszał o młodym czarodzieju? Pewnie wiele osób, a z pewnością właśnie tylu przyzna się do tego. Pamiętam czas, kiedy nastąpił boom i jakaś dla mnie niezrozumiała moda na książki i wszystko, co było związane z Potterem. Z pewnym niepokojem obserwowałem w telewizji migawki z miejsc, w których ustawiały się długie kolejki celem zdobycia i przeczytania kolejnych przygód czarodzieja jako jeden, jedna z pierwszych.

Pamiętam zakup pierwszego tomu i wielkie rozczarowanie. Następnie adaptacja filmowa w kinie. Tam było ciut lepiej, ale nadal nie rozumiałem tego fenomenu.

Po latach wróciłem do przygód Harrego i znowu nie poczułem tego, co czują dzieci i dorośli. Historia mnie nie porwała, a ja szukałem z dużą nadzieją momentu, który mnie wciągnie. O dziwo znalazłem takie momenty, ale nie były one związane z magią, ale z opiekunami i ich relacjami do młodzieńca.

Nie potrafię zrozumieć zachwytów dorosłych. Jednak szanuję każdą opinię. Czasami podejrzewam, że każdy z nas...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Każdy zna Harrego Pottera, czy to z filmu, czy z książki... Wiele się o nim słyszy, zresztą jak i mówi... Pewnie i tak każdy z czytających tą recenzję doskonale zna fabułę i przebieg akcji, ale ja i tak spróbuję napisać coś o książce i może uda się mojej opinii was zaczarować...

Harry Potter jest sierotą, porzuconą w domu wuja i ciotki, gdzie jest wyrzutkiem. Nic dla nikogo nie znaczy..., aż tu nagle przybywa Hagrid! Dowiaduje się, że jest czarodziejem, że każdy w świecie magii zna jego imię i tak jakoś zaczyna się jego przygoda w Hogwarcie.
Harry zaprzyjaźnia się z Ronem i Hermioną, a gdy pewnej nocy odkryją co jest za drzwiami do trzeciego piętra, rozpoczynają swoje małe dochodzenie...

Od razy zacznę od tego, że książka jest sto razy lepsza od filmu! Aa książka ma coś w sobie z niewinności, czaru, tajemnic i magii... Czyta się ją szybciutko. Fabuła jest lekka. Styl przyjemny. A całość cudowna.

Na całym świecie sprzedano już 500 milionów książek o Harrym Potterze

Pierwsza książka z cyklu o młodym czarodzieju trafiła w ręce czytelników w 1997 roku. Teraz, ponad dwadzieścia lat i kilka powieści z serii później angielski wydawca ogłosił, że czytelnicy na całym świecie zakupili już pół miliarda egzemplarzy książek o Harrym Potterze.

Trzy wystawy i jedna wycieczka, której nie było

Londyn to miasto, które bardzo lubię i jednocześnie nienawidzę. I najgorsze, że dokładnie z tego samego powodu! Tam się tyle dzieje i to w tym samym czasie! W minionym tygodniu wybrałam się do Londynu (i nie tylko) na trzy literackie wystawy oraz wycieczkę po niezależnych księgarniach. Zapraszam na krótką relację!