Radio Wolne Albemuth

Radio Free Albemuth
83-7150-780-1
philip k dick, dick,
Rafał

Czy agentom wszechwiedzącego Valisa powiedzie się misja wyzwoleńcza? Czy też przyjęta przez prezydenta Farrisa F. Fremonta taktyka skrupulatnego likwidowania opozycji rozciągnie władzę na obszar całego wolnego świata?

Pierwsza wersja kultowej powieści Valis. Jednak różniąca się zupełnie od ostatecznej wersji.

Bosy_Antek | 2014-06-16

Dla Philipa Dicka świat, jaki znał przez ponad 40 lat, skończył się w 1974 roku, gdy pisarz stał się świadkiem, ofiarą, uczestnikiem (proszę wybrać opcję)wydarzeń, które wymknęły się rozumieniu nawet kogoś takiego jak autor powieści fantastyczno-naukowych. Kogoś, kto miał zapewne kontakt z wszelkimi możliwymi substancjami stymulującymi organizm – od tabaki po LSD. Kogoś, kto żył w tyglu mieszających się ideologii, religii i filozofii, jakim była/jest Kalifornia.

Nawet ktoś taki miał problemy ze zrozumieniem fenomenu „żywego różowego światła”, które nie dość, że nauczyło Dicka rozumieć grekę koine, objawiło prawdę o stanie zdrowia synka (niezdiagnozowana grożąca życiu wada, którą należało operacyjnie usunąć), to przede wszystkim uświadomiło , że cała rzeczywistość, wszystko, w co wierzył, jest złudą. Imperium Rzymskie nie upadło, wciąż żyjemy w jego łonie i przypominamy w naszej walce o wolność i prawdę pierwszych chrześcijan… Czas tak naprawdę stanął w miejscu, a cała historia...

piotrswiecik | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 06 września 2013

"Radio Wolne Albemuth" to kolejna książka zbudowana wokół obsesyjnego dla Dicka tematu VALIS. Dla tych, którzy nie wiedzą o co chodzi - w 1974r. czterdziestokilkuletni już wtedy pisarz doznał serii halucynacji, które wywróciły jego postrzeganie świata do góry nogami. Od tego momentu aż do końca życia cała twórczość P.K. Dicka obracała się wokół tych doświadczeń - tak właśnie powstała trylogia "Valis" oraz "Radio Wolne Albemuth", będące alternatywną wersją pierwszego tomu serii. I przyznam, że ta alternatywna wersja podobna mi się jeszcze bardziej, jest to jedna z najlepszych pozycji w całym dorobku autora.

W książce krzyżują się dwa wątki. Pierwszy, autobiograficzny, drąży wcześniej wspomniany temat 'objawienia'. Podobnie jak w oryginalnym "Valis" Dick opisuje swoje schizofreniczne doznania i przemyślenia w zdystansowany i pełen ironii sposób - tak, jakby problem dotyczył kogoś zupełnie innego. Na mnie taki zabieg robi ogromne wrażenie - świadoma i trzeźwa analiza własnej choroby...

Antoniuss | 2014-02-07
Przeczytana: czerwiec 2010

Jak dla to książka dla bardzo wymagających i cierpliwych czytelników: metafizyczna, bardzo trudna i... nieprzewidywalna. Do tego dodam, że niesamowicie pesymistyczna, ale to standard u tego autora.

moni90 | 2012-10-12
Przeczytana: październik 2012

bardzo dobra książka
Bardzo wciągająca, w której trzeba przeczytać do samego końca, aby dowiedzieć się jak się skończy.

Michał | 2012-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Bardzo udana ksiazka Philipa Dicka. Klimatem mocno zblizona do ksiazek Janusza Zajdla.

atropa | 2016-12-04
bies | 2016-10-15