Les mysteres de Paris
83-207-0787-0
tajemnice, tajemnica, paryż, sue, rudolf
klasyka
karmazyna

"Tajemnice Paryża" to powieść sensacyjna o świecie podziemnym francuskiej stolicy. Autor, Eugeniusz Sue zyskał dzięki niej znaczne powodzenie i dobrobyt, gdyż była to jedna z pierwszych powieści drukowanych w prasie w odcinkach. Porównywana do ?Nędzników? Wiktora Hugo, przestawia obraz miejskiej biedoty, jej społecznego zmarginalizowania i staczania się w świat przestępczy, nie oszczędza też jednak świata bogatej arystokracji ? zepsutej i zdemoralizowanej. Powieść została sfilmowana w 1962 roku w koprodukcji francusko-włoskiej.

książek: 1992
Wojciech Gołębiewski | 2018-03-21
Przeczytana: 21 marca 2018

To jest klasyka, którą wypada znać. Na LC ubogo 6,22 (95 ocen i 6 opinii). Liczy 400 stron. Czytałem je 60 lat temu i bardzo mnie się podobały. Dzisiaj postanowiłem parę słów napisać pod wpływem Umberto Eco, który w swoim dziele „Superman w literaturze masowej” wiele miejsca „Tajemnicom Paryża” poświęcił. Ja akurat ponownie „Supermana..” przeglądałem i postanowiłem parę zdań zacytować. Ale to później

Marie – Joseph Sue, pseudonim Eugene Sue (1804 – 1857) - twórca powieści odcinkowej. Sławę przyniosły mu, publikowane początkowo w „Le Journal des debats” , sensacyjne powieści z życia najuboższej ludności Paryża, zawierające krytykę istniejącego systemu społecznego. Wywarły one wpływ na nastroje polityczne w przededniu rewolucji 1848 roku (Wiosny Ludów). Pisał również powieści marynistyczne, historyczne i obyczajowe.

Aby wprowadzić Państwa w klimat i do samej książki zachęcić zdecydowałem się duży ...

Kiedyś nie mogłam się od niej oderwać, czytałam w toalecie,na lekcjach pod ławką, pod kołdrą z latarką i podczas jedzenia... Sporo dialogów, galeria postaci i akcja zapętlona do maksimum. Świetny materiał na serial sensacyjno-kostiumowy.

Martu | 2015-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2015

Książka jest bardzo wciągająca, ale zarazem patetyczna i naiwna. Mimo wszystko naprawdę warto ją przeczytać bo dzieło to - jeszcze gdy ukazywało się w odcinkach w gazecie - było rozchwytywane przez ludzi ze wszystkich sfer, którzy gotowi byli stać godzinami w kolejce do czytelni, by poznać losy bohaterów. A jest ich naprawdę mnóstwo- zupełnie jak w Komedii ludzkiej Balzaca. Poza tym to właśnie Tajemnice Paryża po raz pierwszy ukazały najciemniejsze zaułki miasta i najgorsze klasy jego mieszkańców. Podobno Wiktor Hugo pisząc Nędzników był pod wielkim wrażeniem książki Suego i jej wpływ ostatecznie uformował jego monumentalną powieść. Dlatego warto przeczytać Tajemnice Paryża - to wielki wkład w historię literatury francuskiej.

Anna K | 2015-08-17
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Klasyka literatury, powieść, która zapoczątkowała popularny nurt powieści tajemnic i póżniejszy zwany kryminałem. Książka ciekawa pełna zwrotów akcji i interesujących zdarzeń. Mimo niedociągnięć (np. czytelnik domyśla się tożsamości Gualezy) pełna interesujących zabiegów literackich,np. koncepcja folwarku jako utopii, Rudolf niezniszczalny niczym Superman. Jedna z moich ulubionych pozycji książkowych.

sylwii1980 | 2018-08-10
Przeczytana: 22 lipca 2017

Opoiesc o podziemiach Paryza, kryminlne opoiwadanie o biedocie ludzi zajmujaca sie czanym rnkiem.

kuna13 po_tatusiu | 2011-04-10
Na półkach: Teraz czytam

przeczytalam zaledwie 15 rozdzialow...
zadna ksiazka nie spowodowala na mnie takiego wrazenia...po tych nedznych XV rodzdzialach...

nextdooralice | 2017-01-02

Zatrzymałam się w połowie, bo zmęczył mnie ten styl, który jednocześnie przez swoją plastyczność i kreację świata i postaci "nie z tego świata" jest największą zaletą powieści. Może kiedyś doczytam, bo jednak zaciekawiły mnie przygody Rudolfa pomimo jego przerażającej idealności, Gualezy i spółki,a panorama społeczna i historyczna z rozmachem.

kunekunda16 | 2011-04-11

przeczytalam zaledwie 15 rozdzialow...

immortal | 2018-07-29
AndromedaMirtle | 2018-06-22