Dziedzictwo

Wydawnictwo: Czytelnik
Patrimony
978-83-07-03123-1
Nutmeg

Opublikowane w 1991 r. "Dziedzictwo" Philipa Rotha to jego najbardziej osobista książka: intymna, przejmująca swoją szczerością, choć nie pozbawiona humoru opowieść o ostatnich miesiącach życia ojca pisarza. To także retrospektywny obraz powikłanych stosunków między dwiema silnymi osobowościami: ojcem - imigrantem żydowskim ze wschodniej Europy, a synem - zbuntowanym pisarzem amerykańskim; to zapis bolesnych prób szukania wspólnego dziedzictwa; to opowieść o chwilach tragicznych wyborów i nieodwracalnych decyzji.

W "Dziedzictwie" autor stawia pytania o sprawy ostateczne, lecz nigdy nie zapomina o codziennym wymiarze ludzkiej egzystencji, o pozornie nieistotnych drobiazgach składających się na nasze życie, wstydliwej cielesności, przemilczanej zazwyczaj w literaturze, o ludzkich słabościach, które nie odbierają człowiekowi godności, ale wzbogacają jego prawdziwy obraz. W tej wyjątkowej książce Philip Roth proponuje nowe spojrzenie na problemy nurtujące go w dotychczasowych powieściach, od "Kompleksu Portnoya" począwszy, na "Oszustwie" kończąc. "Dziedzictwo" to pożegnanie z literacką fikcją, wstrząsająca "historia prawdziwa", którą rozpoczęło i zakończyło życie.

skiatos | 2012-10-18
Przeczytana: 17 października 2012

Emocje towarzyszące mojej lekturze chyba równie silne jak autora opisującego swego ojca - jeszcze niedawno pełnego wigoru, uroku i siły, nagle zmuszonego do podjęcia nierównej walki ze śmiertelną chorobą. Roth snuje opowieść pełną miłości, strachu, fascynacji, ale i krytycyzmu wobec starego ojca. Wszystkie te emocje przepełnia ogromny szacunek wobec niego. "Dziedzictwo" to piękna elegia o starości i przemijaniu; to opowieść o jego ojcu i moim...

Lunaya | 2012-02-27
Przeczytana: styczeń 2012

Wzruszające studium starości, przemijania i towarzyszących mu problemów. Książka bardzo osobista, opisujące relacje Rotha z ojcem oraz opiekę jaką nad nim roztoczył w najcięższych miesiącach poprzedzających jego śmierć. Swoista wiwisekcja charakteru seniora rodziny- niegdyś silnego, niezłomnego, apodyktycznego- teraz słabego, zależnego od innych, ale zarazem znoszącego z godnością swój stan i pogodzonego z losem człowieka. Tak jak swoistej przemianie ulega charakter ojca w obliczu nieuchronnie zbliżającego się kresu życia ,tak i jego relacja z synem ulega również przemianie. Z uczucie wstydu i zażenowania osobą ojca, z którym nieustannie prowadził walkę na różnych frontach, płynnie przechodzi do dumy i szacunku nad jego niezłomnym charakterem i wolą walki która prezentował na wszystkich etapach swego życia- łącznie z jego schyłkiem.

Wookie309 | 2014-07-31
Przeczytana: 24 lipca 2014

Najbardziej osobista książka w dorobku autora. Ostatnie miesiące życia ojca i ich wspólna walka z chorobą jak również świadomością zbliżającego się końca. Wspomnienia wspólnego życia i trudny czas opieki nad umierającym ojcem. Temat, który dotyka tak wielu ludzi, ale tak mało się o nim mówi otwarcie. Refleksja nad życiem w rodzinie i podsumowanie co tak na prawdę jest dla nas ważne.

Lidia F | 2013-01-07

Intymna ale wcale nie jest lepsza od Everymana. Warto czytać każdą książeke Rotha dlatego i tą przeczytałam. Facet pisze esencjonalnie bez patosu bez udziwniania. Jest świetny. Warto go czytać ! Ileż nauki życia w tym.

jssnapiecek | 2017-03-08

bolesna