Syzyfowe prace

rusyfikacja
klasyka
Afrodyta

Inne wydania

Dzieje rusyfikacji i walki z nią w klasycznej lekturze szkolnej.

Kosa | 2011-02-25

Syzyfową pracą było czytanie tej książki.

ChicaDeAyer | 2015-02-20
Przeczytana: 2008 rok

Może jestem nieobiektywna, może moja awersja do osoby Żeromskiego tu się ujawnia w całej okazałości - a może po prostu została przez mnie przeczytana zbyt wcześnie. Jednak w efekcie 'Syzyfowe prace' były i będą przeze mnie wspominane jako lektura, która dostarczyła mi najwięcej bolączki. Zawsze miałam problem z warsztatem autora, a tu osiągnął on swoje apogeum. A bardzo tego żałuję - bo tematyka była ważna i potrzebnie poruszona. Co z tego, jak właśnie problematyka została w moim przypadku zepchnięta na bardzo odległy plan. Chciałabym do niej kiedyś wrócić i przełamać swoje uprzedzenia.

książek: 1991

Pierwsze moje zetknięcie się z prozą Żeromskiego będę pamiętać jako bardzo usypiające i nużące.

| 2010-08-05

Jedno ze szkolnych narzędzi eliminacji czytelników. Po "Syzyfowych pracach" zostają najwytrwalsi...

Flora2811 | 2011-04-27
Przeczytana: 2011 rok

Jestem z siebie naprawdę dumna, że ją przeczytałam.
Nikt poza mną w (przynajmniej! jednej)trzydziestoosobowej klasie nie zdołał tego dokonać, choć zazwyczaj jest jeszcze kilka znacznie bardziej oczytanych osób niż przeciętny uczeń, które trwają do końca nawet przy najnudniejszej lekturze, wykonując polecenia polonisty.
Przyznam, że książka była dla mnie niewyobrażalną wręcz męką.Nie przepadam za historią, a zwłaszcza za czasami wszelkich powstań, wojen,okupacji, rusyfikacji itd.,itp., co było dodatkowym minusem.
W powieści BRAK JAKIEJKOLWIEK PRAWIE AKCJI!Jest ona zapełniona jedynie długimi, wyjątkowo szczegółowymi opisami wyglądu, uczuć itp..
Włączona jest do kanonu lektur obowiązkowych pewnie ze względu na konieczność poznania życia uczniów w trakcie rusyfikacji.Nie usprawiedliwia to jednak opisów wychodzących z jej tematu, których było od groma!
TRAFNY JEST JEDYNIE TYTUŁ, pod wszystkimi możliwymi względami i prawdy moralne(również opisane w najnudniejszy możliwy sposób).
...

Danway | 2011-11-16
Przeczytana: 1999 rok

Niebagatelna powieść, która uczy nas, jak być Polakiem w nawet najbardziej okrutnych czasach, do jakich należał czas po powstaniu styczniowym. Jak się okazuje opór wobec zaborców może być nie tylko siła i bronią, ale także myślą i słowem....

ZARAZA | 2012-04-16
Przeczytana: 2010 rok

Choć lektura nużąca i momentami naprawdę miałam ochotę już do niej nie wracać, ale że to była moja lektura, a i że bardzo zależało mi na piątce na koniec roku to ją przeczytałam od deski do deski. Mimo to cenię te lekturę za wspaniale ukazaną rusyfikację oraz pokazanie, jakim powinno się być Polakiem :)

książek: 2030

Na początku pragnę zaznaczyć, że zupełnie nie wiem, co ludziom się nie podoba w "Syzyfowych pracach". Brak akcji? Chyba nikt nie spodziewał się po tej książce trzymającego w napięciu thrillera?
Ja podeszłam do tej powieści z mieszanymi uczuciami i zostałam mile się zaskoczona. Akcja faktycznie się wlecze, ale przeczytałam wiele innych książek z założenia mających być lekkimi, w których akcja dosłownie stała, a raczej leżała i kwiczała.
Wielkim plusem, składającym się na większość mojej oceny, jest przedstawienie procesu dojrzewania chłopców w tamtych czasach, a w szczególności Marcina Borowicza, którego historię poznajemy na przestrzeni 11 lat. Widzimy, jak się rozwija, zakochuje, zdobywa nowych przyjaciół. Autor nie poprzestaje na tym i pokazuje nam właściwie cały przekrój społeczeństwa w ówczesnym zaborze rosyjskim i realia tamtejszego życia. Wspaniale i wiernie moim zdaniem przedstawił niezaznajomionemu czytelnikowi proces rusyfikacji oraz przemycił elementy różnych...

książek: 2057
Kuuuba | 2012-05-13

Ciężko mi się ją czytała, ale pełna zapomnianych w dziejszych czasach wartości oraz świetnie ukazana rusyfikacja polskiego narodu.

arachne | 2010-11-18

Zdecydowanie wolę książki autorstwa Żeromskiego od tych napisanych przez Sienkiewicza. Są przede wszystkim mniej patetyczne.
Muszę jednak przyznać, że kiedy czytałam ją za pierwszym razem, byłam daleka od zachwytów. Jednak dziś (po trzech przeczytaniach) rozumiem, dlaczego włączono ją do kanonu lektur szkolnych. Bo nie chodzi o to, że Żeromski to jeden z wybitniejszych polskich pisarzy, nie chodzi nawet o bardzo ciekawe postaci, ani o opisy (jedne z najlepszych!). Dzięki tej powieści dotarło do mnie, że:
"Ja to mam szczęście,
że w tym momencie
żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą…"*
Pokazuje jak łatwo można manipulować poglądami innych ( dziś, niestety, wciąż temat aktualny) i że patriotyzm nie jest ani łatwy, ani oczywisty.

* (G. Tomczak "Tango na głos..")

Nowe stare lektury