Ubu Król

Okładka książki Ubu Król
Alfred Jarry Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
92 str. 1 godz. 32 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Seria:
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Tytuł oryginału:
Ubu rois ou les polonais
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Data 1. wydania:
2002-05-22
Liczba stron:
92
Czas czytania
1 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
837220408X
Tłumacz:
Tadeusz Boy-Żeleński
Tagi:
Ubu groteska absurd literatura francuska literatura eksperymentalna
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ubu Król czyli Polacy Ciril Horjak, Alfred Jarry
Ocena 6,0
Ubu Król czyli... Ciril Horjak, Alfre...
Okładka książki Hynh+ 15, Wnuk Fausta Antonin Artaud, Charles Barbara, Charles Baudelaire, Dariusz Bednarczyk, Félicien Champsaur, Paul Compton, Ernest Dowson, Xavier Forneret, Alfred Jarry, Jean Lorrain, Octave Mirbeau, Henri de Régnier, Jean Richepin, Oscar Schmitz, Marcel Schwob, Eric Stenbock, Émile Verhaeren, Oscar Wilde, Jacek Wójciak, Farnsworth Wright, Jerzy Żuławski, Remy de Gourmont, Jane de La Vaudère, Gaston de Pawlowsk
Ocena 0,0
Hynh+ 15, Wnuk... Antonin Artaud, Cha...
Okładka książki The Penguin Book of Oulipo: Queneau, Perec, Calvino and the Adventure of Form Gilbert Adair, Michèle Audin, Richard Beard, Valérie Beaudouin, Marcel Bénabou, Christian Bök, Jorge Luis Borges, Joe Brainard, Christine Brooke-Rose, Lee Ann Brown, Italo Calvino, François Caradec, Jacques Carelman, Lewis Carroll, Inger Cristensen, Robert Desnos, Frédéric Forte, Thieri Foulc, Paul Fournel, Aline Gagnaire, Anne Garréta, Michelle Grangaud, Paul Griffiths, Lyn Hejinian, George Herbert, Homer, Alfred Jarry, Tom Jenks, Jacques Jouet, François Le Lionnais, Hervé Le Tellier, Étienne Lécroart, Édouard Levé, Richard Long, Lukrecjusz, Jackson Mac Low, Matt Madden, Harry Mathews, Bernadette Mayer, Michèle Métail, Christopher Middleton, Ian Monk, Philippe Mouchès, Harryette Mullen, M. NourbeSe Philip, Alice Oswald, Jeremy Over, Oskar Pastior, Georges Perec, Raymond Queneau, François Rabelais, Dan Rhodes, Lily Robert-Foley, Jacques Roubaud, Raymond Roussel, Olivier Salon, Christopher Smart, Juliana Spahr, Jonathan Swift, Philip Terry, Stefan Themerson, René Van Valckenborch, Henry Vassall-Fox, Hugo Vernier, Yin Zhongkan
Ocena 0,0
The Penguin Bo... Gilbert Adair, Mich...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
308 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
397
116

Na półkach:

Nie mam pojęcia, jak ocenić ten dramat. Na pewno nie jest to ‘grzeczna’ książka. Premiera spektaklu w 1896 roku wywołała ogromny skandal. Obecnie społeczeństwo nie jest już tak wrażliwe na wulgarne czy ohydne treści, jakimi autor pragnął zaskoczyć publiczność w teatrze l’Oeuvre, gdzie w 1896 roku po raz pierwszy wystawiono sztukę na scenie. Sam Alfred Jarry w rozmowie z reżyserem przedstawienia Lugne-Poe’m namawiał go, aby ten nie starał się o piękne i schludne kostiumy dla aktorów itp., gdyż zgodnie z jego zamysłem spektakl miał być szokujący, a postać samego Ubu najobrzydliwsza i najbardziej plugawa, jak to tylko było możliwe. Na licznie przybyłych widzów czekało nie lada zaskoczenie. Zniesmaczeni opuszczali salę widowiskową już po pierwszych minutach trwania widowiska. Ówcześni Francuzi nie byli przygotowani na tak skandaliczne dzieło, co sprowadziło burzę krytyki dla dramatu jak i na samego autora.

To tyle jeśli chodzi o treść książki i sensację, jaką wywołała pod koniec XIX wieku.

Nasuwa się jednak inne pytanie: Czy my jako Polacy powinniśmy czuć się w jakiś sposób urażeni tak negatywnym przedstawieniem naszego narodu?

Dramat ten ukazał się w 1888 roku, czyli w czasach, kiedy Polski jako takiej nie było w ogóle na mapie. We wprowadzeniu „Od tłumacza” (wyd. ‘Rój’; rok wydania: 1936) pan Tadeusz Żeleński przywołuje słowa Jarry’ego odnośnie miejsca akcji jego spektaklu: „Rzecz dzieje się w Polsce, to znaczy nigdzie”. Można by zatem stwierdzić, że sam autor szukał alternatywnego miejsca dla usytuowania swoich bohaterów, prezentujących uniwerslane wzory zachowań, a gdzież można znaleźć lepsze miejsce niż w państwie, które jest, lecz nie istnieje.

Może ta opinia nie dotyczy ściśle samej książki, na pewno znacznie różni się od wielu innych, które po prostu opowiadają o treści czy osobistych odczuciach czytającego. W swojej wypowiedzi pragnęłam nakreślić Wam jedynie zadziwiającą historię tej krótkiej komedii oraz odpowiedzieć na jedno nurtujące pytanie, które mi osobiście nie dawało spokoju do czasu, aż zajrzałam do słów wprowadzenia. Czasem jednak warto jest czytać przypisy ;)

Nie mam pojęcia, jak ocenić ten dramat. Na pewno nie jest to ‘grzeczna’ książka. Premiera spektaklu w 1896 roku wywołała ogromny skandal. Obecnie społeczeństwo nie jest już tak wrażliwe na wulgarne czy ohydne treści, jakimi autor pragnął zaskoczyć publiczność w teatrze l’Oeuvre, gdzie w 1896 roku po raz pierwszy wystawiono sztukę na scenie. Sam Alfred Jarry w rozmowie z...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    465
  • Chcę przeczytać
    311
  • Posiadam
    67
  • Literatura francuska
    15
  • Dramat
    13
  • Ulubione
    7
  • 2014
    6
  • 2018
    6
  • E-book
    6
  • Dramaty
    6

Cytaty

Więcej
Alfred Jarry Ubu Król Zobacz więcej
Alfred Jarry Ubu Król Zobacz więcej
Alfred Jarry Ubu Król Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także