Morze nie odda ofiar

Wydawnictwo: Wydawnictwo Morskie
piotrex

Powieść osnuta na tle wydarzeń prawdziwych. Nie jest to jednakże wierna relacja ani dokumentalne sprawozdanie. Nazwiska bohaterów, nazwy statków i pozostałych postaci jak tez ich zachowania są nieprawdziwe. Jedynie tło głównego dramatu wzięte zostało z życia. Jest to opowieść o ludzkiej tragedii, której sprawcą było bezlitosne morze.

Betka | 2013-10-06
Przeczytana: 06 października 2013

Stanisław Goszczurny pisarz, dziennikarz i publicysta. W latach 1950 – 74 pracował w dziale publicystyki Polskiego Radia. 20 lat był związany z Wydawnictwem Morskim z Gdyni. Napisał 27 książek z których dwie zostały sfilmowane „Mewy” i „Prom”. Jedną z jego powieści która wzbudziła moje zainteresowanie jest „Morze nie odda ofiar”. Jak sam autor zaznaczył na wstępie powieść jest oparta na tle wydarzeń prawdziwych, ale nie jest to wierna relacja. Nazwiska bohaterów oraz nazwy statków są nieprawdziwe.
Kapitana Wentę poznajemy w chwili jego obejmowania w zastępstwie „Prosny” – statku rybackiego. Nie jest on tym faktem zadowolony ponieważ został odwołany z zasłużonego urlopu. Załoga statku przyjmuje nowego „starego” z dużą rezerwą. Kapitan wprowadza swoje zasady kierowania statkiem co w szczególności nie za bardzo podoba pierwszemu oficerowi Janowi Kubiakowi. Ale mino tych animozji praca na statku idzie swoim rytmem a ładownie powoli zapełniają się rybami. I wydawało by się że reszta...

Bałucki | 2016-09-12
Piotr Sobota | 2016-01-09