piotrex

Powieść osnuta na tle wydarzeń prawdziwych. Nie jest to jednakże wierna relacja ani dokumentalne sprawozdanie. Nazwiska bohaterów, nazwy statków i pozostałych postaci jak tez ich zachowania są nieprawdziwe. Jedynie tło głównego dramatu wzięte zostało z życia. Jest to opowieść o ludzkiej tragedii, której sprawcą było bezlitosne morze.

Betka | 2013-10-06
Przeczytana: 06 października 2013

Stanisław Goszczurny pisarz, dziennikarz i publicysta. W latach 1950 – 74 pracował w dziale publicystyki Polskiego Radia. 20 lat był związany z Wydawnictwem Morskim z Gdyni. Napisał 27 książek z których dwie zostały sfilmowane „Mewy” i „Prom”. Jedną z jego powieści która wzbudziła moje zainteresowanie jest „Morze nie odda ofiar”. Jak sam autor zaznaczył na wstępie powieść jest oparta na tle wydarzeń prawdziwych, ale nie jest to wierna relacja. Nazwiska bohaterów oraz nazwy statków są nieprawdziwe.
Kapitana Wentę poznajemy w chwili jego obejmowania w zastępstwie „Prosny” – statku rybackiego. Nie jest on tym faktem zadowolony ponieważ został odwołany z zasłużonego urlopu. Załoga statku przyjmuje nowego „starego” z dużą rezerwą. Kapitan wprowadza swoje zasady kierowania statkiem co w szczególności nie za bardzo podoba pierwszemu oficerowi Janowi Kubiakowi. Ale mino tych animozji praca na statku idzie swoim rytmem a ładownie powoli zapełniają się rybami. I wydawało by się że reszta...

Bartlox | 2018-05-20

Bardzo dobra polska powieść... no właśnie, tu chciałem napisać "marynistyczna". Ale nie napiszę. Taka kwalifikacja "Morza" wręcz się narzuca, ale moim zdaniem to złudne wrażenie. Wrócę jeszcze oczywiście do tego problemu, teraz tylko stwierdzę, że najlepszą kwalifikacją powieści Goszczurnego jest zapewne słowo "sensacyjna". Więc: Bardzo dobra polska powieść sensacyjna.

Fabuła jest bardzo prosta, wydarzenia następują jedno po drugim. Nie ma też szczególnych zaskoczeń, zwrotów akcji. Mimo to trzyma w napięciu. Mimo to miejscami naprawdę trudno się oderwać od tekstu. Niby tylko śledzimy wydarzenie za wydarzeniem, a mimo to w prostym tekście jest coś niezwykle wręcz wciągającego.

Styl, język w jakim to jest napisane przystaje do fabuły. Jest prosty. W dobrym tego słowa znaczeniu. Na pewno nie przeszkadza.

To, czego nie znajdziemy bezpośrednio w fabule, owe zwroty akcji, mamy natomiast w postaciach. Dziwnie to brzmi, ale tak właśnie jest. Raz po razie zdarza się w ich charakterystyce...

Ulinka | 2017-07-21
Przeczytana: 1982 rok