Chaos i świńska skóra

Wydawnictwo: Jirafa Roja
978-83-61154-05-1
punk, erotyka, alkohol, sensacja, Jarocin

Momentami gorzka, momentami wesoła historia pijaka-nieudacznika, który nigdzie nie potrafi dłużej zagrzać miejsca. Za młodu bohater grał na jarocińskiej scenie z punk rockowym zespołem, podbijając serca publiczności wywrotowymi tekstami i narażając się w zamian na ostre potraktowanie przez MO. Dalsze losy bohatera to pasmo niepowodzeń: zawiedziona miłość, frustracja z powodu utraconej wraz ze skrobanką szansy na ojcostwo, potem próby w zawodzie dziennikarza zakończone skandalem i usunięciem z pracy po konflikcie z lokalnymi władzami... Alkohol, coraz więcej alkoholu, próby odwyku, nawroty, kolejne zawody, trudności ze znalezieniem pracy, a głowa – pomimo upływających lat – wciąż nabita młodzieńczymi ideami buntu. Szara rzeczywistość pijaka, ale ukazana bez użalania się nad sobą samym, lecz z ironicznym, a nawet wesołym dystansem. Proza Stróżyńskiego przywodzi na myśl „Pył” Johna Fantego, którego bohater z podobną chłopięcą beztroską przechodzi obok najgorszych przeciwności losu. Budująca, choć często naiwna, jest rzadko tylko opuszczająca bohatera wiara, że jutrzejszy dzień może być lepszy. Zwykle jest gorszy, choć zdarzają się i w tej opowieści promienne przebłyski – niczym chwile trzeźwości dodające wiary we własne możliwości.

źródło opisu: Jirafa Roja

Lidia | 2016-07-25
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Książka mocna i dość jaskrawo opisująca wydarzenia z perspektywy zagubionego życiowo człowieka...Mieszkam w Jarocinie dlatego bliskie mi są pewne opisy, stwierdzenia i opisywane osoby (zwłaszcza Steve, mój dawny sąsiad). Dla mnie to książka wartościowa i zapewne wrócę jeszcze kiedyś do ponownej lektury.

MargotMowi | 2015-06-08
PWiki | 2013-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2013

powiedzieć, że ta książka jest słaba to tak, jakby dać jej komplement - książka jest fatalna bardzo - napisana chaotycznie, jest o niczym, zero wartości, paskudna autobiografia o nikim.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-29