Piękność Południa i inne opowiadania. Tom 1

Tłumaczenie: A. Demkowska-Bohdziewicz, A. Glinczanka, A. Kaska, E. Krasińska, M. Ronikier
Wydawnictwo: Czytelnik

13. Rozsądne rozwiązanie
14. Bal dziecięcy
15. Śpiąca królewna

neon | 2018-05-25

Na dziecięcym balu dziewczynka popchnęła chłopczyka. Matki skaczą sobie do gardeł, jedna widzi krzywdę swojego dziecka, druga - beztroską, obojętną na konwenanse, śmiałość swojego. Do pyskówki włączają się mężowie. Awantura! Sprzeczkę rozstrzygnąć trzeba będzie po męsku. Na trawniku przed domem...

Fitzgerald jawi się po lekturze zbioru jako mistrz opowiadania, przepisujący prozę życia na zwięzłe i wartkie narracje, raz w tonie humorystycznym, raz w posępnym. Każde kolejny utwór może nas zaskoczyć pomysłem i doborem gatunkowych konwencji. Zaletą jego pióra są niewątpliwie celne puenty, których urok i siła biorą się nie tyle z rozwoju samej akcji, co raczej z wewnętrznych przeistoczeń postaci. Z kolei pewnym mankamentem tych narracji, zwłaszcza z perspektywy współczesnego czytelnika, może być ich patriarchalny ton i dość anachroniczne przekonanie o społecznych rolach mężczyzny i kobiety. On jest aktywny, ona bierna; jego życiową misją jest dążenie do władzy i pieniędzy, jej - być...

Monika | 2017-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2017

Bardzo dobre opowiadania. Nie jestem szczególnym fanem opowiadań, ale te pożyczył mi mój kolega i powiedział...przeczytaj będziesz się dobrze bawić. I miał rację. Korzystając z wakacyjnych wolnych dni rozłożyłam sobie te opowiadania i czytałam codziennie jedno, to tak aby na raz nie przeżywać wielu opowieści tylko zastanowić się nad tym jednym. Pierwsza część liczy 15 opowiadań spośród których najbardziej podobały mi się "Berenika obcina włosy", "O, Ruda Czarodziejko", "Bez namysłu", "Bal dziecięcy", "Śpiąca królewna". O czym są te opowiadania? O ludziach...ich wadach, zaletach, fobiach, skłonnościach do popadania w skrajności. Czasami można odszukać cząstkę samego siebie, czasami pośmiać się z postaci i jak to z opowiadaniami bywa zawierają jakąś mądrość. Każde z osobna i wszystkie razem. Polecam, a ja od dzisiaj zabieram się za drugą część.

Soledad | 2018-09-30
Przeczytana: 30 września 2018

Uczta dla mego umysłu! Dowcipne, lekkie a jednocześnie głębokie w treści i nienachalne przemyślenia. Dawno nie czytałam opowiadań; dawno nie czytałam tak rewelacyjnych opowiadań. Polecam!

Kuba | 2013-08-14
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 14 sierpnia 2013
Minerwa | 2013-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Zbiór zawiera, oczywiście, najbardziej znany "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", ale miłośnicy filmu mogą się rozczarować; opowiadanie mówi zupełnie co innego. Zwykle nie lubię zbiorów opowiadań jednego autora; są oparte na podobnym koncepcie i po jakimś czasie się nudzą. Opowiadania Fitzgeralda są dostatecznie różnorodne. Polecam, gdyż "Ciekawy przypadek..." jest najbardziej popularny, ale nie najlepszy, pozostałe nie odstają poziomem.

panienkamagdalenka | 2017-09-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017