Piękność Południa i inne opowiadania. Tom 1

Tłumaczenie: A. Demkowska-Bohdziewicz, A. Glinczanka, A. Kaska, E. Krasińska, M. Ronikier
Wydawnictwo: Czytelnik

15. Śpiąca królewna

Kuba | 2013-08-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, Klasyki
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

Pierwszą książką tego autora, jaka trafiła w moje ręce był Wielki Gatsby. Nie ukrywam, że przeczytałem go „na szybko” przed pójściem do kina na ekranizację powieści. Po skończeniu ostatniej strony uznałem, że czas poświęcony na prozę Fitzgeralda nie jest stracony. Zakochałem się w jego sposobie pisania i od tamtej pory szukałem kolejnej historii, którą przeczytam. Padło na Piękność Południa, która jest zbiorem wielu opowiadań składających się na dłuższą książkę. Od pierwszej historii, czyli Berenika obcina włosy wciągnąłem się i każde z opowiadań podobało mi się coraz bardziej. Język jest przystępny, prosty, ale nie prostacki. Historie ponadczasowe, pokazane w ludzki sposób i obrazujące nadal aktualne ludzkie zachowania, a równocześnie przenoszące nas w klimat i mentalność ówczesnego świata i ludzi. Zbiór nie nudzi, nie sprawia, że stajemy się przewidujący następne wydarzenia. Pisarz fajnie dozuje ciekawą akcję i sympatycznych bohaterów mieszając ich z życiowymi historiami. Książkę...

Minerwa | 2013-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Zbiór zawiera, oczywiście, najbardziej znany "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona", ale miłośnicy filmu mogą się rozczarować; opowiadanie mówi zupełnie co innego. Zwykle nie lubię zbiorów opowiadań jednego autora; są oparte na podobnym koncepcie i po jakimś czasie się nudzą. Opowiadania Fitzgeralda są dostatecznie różnorodne. Polecam, gdyż "Ciekawy przypadek..." jest najbardziej popularny, ale nie najlepszy, pozostałe nie odstają poziomem.

Weronika | 2016-12-05
Agata Myśliwiec | 2016-11-07