Żydzi dnia powszedniego

Tłumaczenie: Michał Friedman
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Pisarzy Żydowskich [Wydawnictwo Dolnośląskie]". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Jidn fun a ganc jor
jidysz, żydzi
klasyka
shpinac

Książka "Żydzi dnia powszedniego" to najlepsza, wydana w rok1938, powieść słynnego już za życia żydowskiego pisarza Jehoszua Perlego. Powieść ta miała ogromne powodzenie, z uznaniem wyrażała się o niej krytyka, otrzymała nagrodę żydowskiego Pen Clubu. Książka ta należy do klasyki literatury w języku jidysz.

[www.merlin.pl]

źródło okładki: zdjęcie własne

Koronczarka | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016

Tak sobie całkiem zwyczajnie opisany świat, który zginął. Narratorem jest trzynastoletni chłopiec i jego oczyma obserwujemy życie biednej żydowskiej rodziny na przełomie XIX i XX wieku. Widzimy ich na co dzień i od święta. Gnieździmy się razem z nimi w ciasnych mieszkankach, zaglądamy im do garnków i pod pierzynę, odwiedzamy uboższych i bogatszych krewnych. A do tego towarzyszymy głównemu bohaterowi w dojrzewaniu. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak egzotyczne tą niepokojącą egzotyką, która kiedyś rozsiadła się tuż pod naszym nosem i wzbudza zaciekawienie i tęsknotę (jedna z naszych koleżanek by powiedziała, że to sprawa genetycznej pamięci) za światem, jaki był tu blisko, a teraz go nie ma. Książka dostępna na portalu Wolne Lektury.

Wojciech Gołębiewski | 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

ARCYDZIEŁO LITERATURY JIDYSZ KOMPLEKSOWO UKAZUJĄCE WSZELKIE ASPEKTY ŻYCIA BIEDNYCH ŻYDÓW NA PRZEŁOMIE XIX i XX WIEKU W KONGRESÓWCE, jak i w Rosji oraz ich stosunki z „gojami”.
Podobnie, jak przy „Opowieściach chasydzkich i ludowych” Icchoka Lejba Pereca, muszę podkreślić zasługi świetnego tłumacza z jidysz Michała FRIEDMANA /1913-2006/, b. płk-a LWP, który w ramach fali nadchodzącego antysemityzmu został z Wojska i PZPR w 1967 roku wyrzucony, co sam póżniej skomentował:
„Szkoda, że nie zwolnili mnie wcześniej, bo wtedy wcześniej bym się wziął za tłumaczenia...”
I my cieszmy się z antyżydowskiej „czystki” w LWP, bo zyskaliśmy dzięki temu dostęp do perełek literatury tworzonej w jidysz, które po tak świetnym tłumaczeniu wzbogaciły zasoby naszej literatury. Asz, An-ski, Alejchem, Manger, Singer czy ww to tylko część listy autorów dostępnych dla nas dzięki...

liaguszka | 2014-12-22
Na półkach: 2014, Wolne Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Zawsze interesowała mnie kultura Braci Starszych w Wierze. Dzięki "Wolnym lekturom" trafiłam na te książkę i... "połknęłam" ją jednym tchem. Dla mnie rewelacja.

łucja | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

Książki o życiu i kulturze Żydów zawsze mnie fascynowały. Żydzi dnia powszedniego to pozycja w której aż kipi od różnych nieznanych mi jeszcze zwyczajów żydowskich, Świąt, obyczajów ( a sporo już na ten temat czytałam). Niezwykły, klimatyczny obraz codziennego życia Żydów w pewnej epoce. A wszystko pokazane oczami dziecka. Bardzo mi się podobało!

Skylla | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Bardzo ciekawy zapis życia pewnej grupy ludzi w pewnej epoce. Czyta się doskonale. Polecam.

Setnie się ubawiłam, kiedy autor opisywał dziadków głównego bohatera. To jako słowo wstępu ;)
Książka mnie urzekła. Autor rzeczywiście zasłużył na nagrodę żydowskiego Pen Clubu - pokazał Żydów od ludzkiej strony, jak koegzystowali z gojami, jak ta koegzystencja wyglądała, ale też pokazał, że Żydzi to byli zwyczajni ludzie, którzy mieli masę przywar, masę swoich przyzwyczajeń i dziwacznych zachowań.
Ciekawa była postać głównego bohatera, którą na początku można utożsamiać z samym Perlem (autor też miał taką sytuację, że jego rodzice mieli dzieci z poprzednich związków), ale po kilku stronach już nie byłam taka pewna, czy rzeczywiście Perle opisuje samego siebie. Pewnie nigdy się tego tak naprawdę nie dowiem. Mendele był ciekawy pod tym względem, że mimo, iż podróżował (z racji częstej zmiany mieszkań), tak naprawdę się nie zmieniał, cały czas stał w miejscu: wydarzenia, które się działy wokół niego, nie miały na niego większego wpływu, co z jednej strony można nazwać zaniedbaniem...

szaremiraze | 2016-06-11
Przeczytana: 2016 rok