Krzyk dzikiej czajki

Seria: Do Torebki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
obyczajowa
ada

Odrzuciła ją własna matka. Ojca nigdy nie poznała. Kim był? - na to pytanie nikt nie chce Mietce odpowiedzieć. Tajemnicy pilnie strzeże nawet wychowująca ją ukochana babcia. Może i ona nie zna prawdy.. Kiedy dziewczyna wyrusza ze swego miasteczka w świat, nie wie, że zaskakujący splot zdarzeń każe jej raz jeszcze zmierzyć się z tajemnicą pochodzenia oraz z obudzonymi na nowo tęsknotami i...

awiola | 2013-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

"Nikt i nic nie jest znikąd. Każda drobina otaczającej nas rzeczywistości ma jakiś początek i jakiś kres. Współzależymy od siebie. Nawet jeśli sternikiem okazuje się przypadek."

Z serią książek "Do torebki" spotkałam się już przy okazji powieści "Dom na zakręcie" Kornelii Stepan. Seria zaciekawiła mnie do tego stopnia, że postanowiłam zapoznać się z kolejną powieścią. Poza tym, pasjonuje mnie odkrywanie współczesnych polskich pisarzy, gdyż to właśnie nasza rodzima literatura stanowi centrum moich zainteresowań literackich.

Zuzanna Śliwa pochodzi z małej wsi Tuczempy, znajdującej się koło Jarosławia i już jako dziecko tworzyła swoje pierwsze utwory. Autorka z wykształcenia jest historykiem oraz dziennikarzem. Pasjonuje się legendami i zagadkami dotyczącymi dziejów naszego kraju i na ten temat właśnie temat możecie znaleźć artykuły i książki jej autorstwa. "Krzyk dzikiej czajki" jest powieścią współczesną, po części opartą na autentycznych wydarzeniach.

Zastanawialiście się...

Nikto | 2016-06-04
Na półkach: Rok - 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2016

Początek rokował ciekawą literaturę dla kobiet,a może i nie tylko dla nich wszak nie tylko one,kobiety, poszukują siebie,swoich korzeni i swojego miejsca w coraz bardziej przeludnionym świecie.Niestety rokowania nie sprawdziły się zupełnie.Zdecydowanie zmarnowany temat i jego potencjał.Mało ciekawie i usypiająco by nie powiedzieć ,totalnie nudno.Dialogi wymuszone,jakieś takie mocno silące się na oryginalność i pretendujące do dowcipnych ? Nie wiem,dla mnie ta książka to po prostu porażka,można przeczytać,ale tylko wtedy kiedy nie mamy już do czytania nic,nawet przysłowiowej książki telefonicznej.No i to zakończenie,jak już słusznie zauważyli czytelnicy opiniujący przede mną,wylukrowane do obrzydliwości.

Agnieszka | 2011-05-29
Przeczytana: 29 maja 2011

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co czuje człowiek, który nie zna swoich rodziców, albo przynajmniej jednego z nich? Taki ktoś nie wie, jakie geny odziedziczył. Patrzy w lustro i zastanawia się, czyje rysy twarzy widzi przed sobą. Czasami nawet czuje strach, bo nie wie do czego może być zdolny pod wpływem emocji. A co, jeśli jego ojciec, czy matka są lub byli kryminalistami. Może on też ma do tego skłonności, pomimo iż nie wyobraża sobie, że mógłby świadomie skrzywdzić drugą osobę? A co z gestami, które bezwiednie wykonuje podczas rozmaitych codziennych sytuacji? Od kogo pochodzą? Czy tak samo gestykulował ojciec? A może matka?

Te i podobne pytania z pewnością mogłaby zadawać sobie główna bohaterka powieści Zuzanny Śliwy, prawie dwudziestotrzyletnia Mieczysława Kosaciec, której największym marzeniem jest odnalezienie biologicznego ojca. Dziewczyna nie może zrozumieć, dlaczego nikt nie chce powiedzieć jej prawdy. Matka odrzuciła ją tuż po urodzeniu, a w sprawie jej ojca wciąż...

Katherina87 | 2012-11-22

Tajemnicy pilnie strzeże nawet wychowująca ją ukochana babcia. Może i ona nie zna prawdy.. Kiedy dziewczyna wyrusza ze swego miasteczka w świat, nie wie, że zaskakujący splot zdarzeń każe jej raz jeszcze zmierzyć się z tajemnicą pochodzenia oraz z obudzonymi na nowo tęsknotami i uczuciami. Powieść osnuta częściowo na autentycznych wydarzeniach.

reflections | 2013-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2013

Nie spodziewałam się zbyt wiele po tej książce, liczyłam na jakąś w miarę składną historię idealną na wakacje. Początek mnie zaskoczył. Czytało się bardzo dobrze. Wszystko było takie realistyczne. Chociaż nigdy nie przeżyłam czego podobnego, to utożsamiałam się z główną bohaterką. Imponowała mi jej wytrwałość w dążeniu do celu. Wreszcie tego dokonała - poznała swojego ojca oraz zaczęła mieć lepsze kontakty ze swoją przyrodnią siostrą Tunią. Moim zdaniem dokładnie w tym momencie książka powinna była się zakończyć. Natomiast czytelnik dostał w ogromnej ilości dalsze losy przesiąknięte hurraoptymizmem, nirealistycznymi zdarzeniami. Wszystko, zaczynając od dobrego ojca, który zapłacił dużo pieniędzy za remont mieszkania Sewci, przyjął nieznaną wcześniej mu dziewczynę do swojej rodziny bez żadnych podejrzeń i badań DNA oraz w przeciągu kilku dni ożenił się z dawną miłością, a kończąc na ich wyjeździe do Włoch, gdzie (a jakby inaczej) Mietka została przyjęta z otwartymi rękoma, dom jej...

makomt | 2014-04-21
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2014
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Opowieść bardzo przewidywalna, specyficzny styl pełen krótkich zdań, który momentami mnie denerwował. Jeden ze zwrot akcji całkiem ciekawy, już myślałam, że wciągnę się bez reszty, niestety tak się nie stało. Historia trochę zbyt przesłodzona jak na mój gust.

lubka | 2012-10-01
Przeczytana: 30 września 2012

Za słodka nawet jak na literaturę kobiecą. Pod koniec powieści miałam ochotę pozabijać wszystkich bohaterów. Albo choćby jednego, po to tylko, by przerwać potok lejącego się miodu. Już dawno nie spotkałam się z czymś tak wydumanym i przerysowanym.

Agusiaczek | 2011-04-28
Przeczytana: 2011 rok

Początek ciekawy, środek coraz bardziej, a przy końcu tnie słodkością, aż mdli.

oljul | 2016-08-02
Przeczytana: 2012 rok