Fryderyk Chopin. Biografia ilustrowana

Wydawnictwo: Muza
Fryderyk, Chopin, biografia
Dotka76

"Chopin. Biografia ilustrowana" nie jest typową książką prezentującą życiorys wielkiego kompozytora. Album jest zbiorem esejów o niepospolitym człowieku i genialnym artyście. Autor - Janusz Ekiert - znawca twórczości Chopina z niezwykłą lekkością i wnikliwością porusza najważniejsze tematy związane z osobą wielkiego pianisty. Poznajemy Chopina jako satyryka, marzyciela, wielkiego patriotę....

Poznajemy Chopina jako satyryka, marzyciela, wielkiego patriotę. Autor ukazuje nam wybitnego muzyka takim, jakim go nie znamy - człowieka o wielu talentach, nie tylko muzycznym, który potrafił pięknie rysować, miał też duży talent aktorski, m.in. znakomicie parodiował inne osoby. Z felietonów wyłania się obraz Chopina karykaturzysty, dandysa, człowieka obdarzonego niespotykaną wrażliwością, ale i poczuciem humoru. Obraz artysty niezwykłego, który swoją osobą bawił zarówno warszawskie, jak i paryskie salony. Autor przybliża nam też postaci najbliższe Chopinowi. Są rozdziały poświęcone ojcu oraz kobietom ważnym w życiu wielkiego muzyka: Konstancji Gładkowskiej, Delfinie Potockiej, Marii Wodzińskiej i George Sand.

Dzięki licznym fotografiom archiwalnym i współczesnym możemy prześledzić, jak wyglądały miejsca związane z Chopinem za jego czasów i obecnie.
200. Rocznica Urodzin Fryderyka Chopina

źródło opisu: http://merlin.pl/Fryderyk-Chopin-Biografia-ilustro...(?)

Dotka76 | 2010-09-02
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 29 sierpnia 2010

Przepięknie wydana, pełna zdjęć, reprodukcji, ilustracji grubaśna biografia naszego wirtuoza. Przeczytałam z ciekawości, bo nie znałam jego życia (z muzyką też słabo – wstyd przyznać). Nie żałuję, bo wiele się dowiedziałam i z ciekawością obejrzałam „obrazki”. Autor opisał mnóstwo faktów, bardzo zresztą ważnych. Na mój gust, za mało wniknął w głąb. Tylko np. Wspomniał, że prześladowały Chopina jakieś wizje – i nic o nich ani ich przyczynach. A to w sumie bardzo ciekawe.
Zawsze miałam wrażenie, że nasz geniusz, oprócz tego, że geniusz – był bardzo nieszczęśliwy. Myślę, że ta książka potwierdziła moje przeczucia. Poza tym uważam, że to był bardzo ambitny, kochał sławę, pieniądze i luksus. I w sumie nie chciałabym mieć takiego przyjaciela, już nie mówiąc o wzorze do postępowania dla mnie czy moich bliskich. Jako człowiek mnie nie pociąga. Wcale!

Joasia | 2015-12-29
Przeczytana: 08 marca 2016